Pamięć RAM - mam 16GB chcę jeszcze 8GB

Mam obecnie Corsair 16GB 3000MHz Vengeance LPX Black CL16 (2x8GB).

Chciałbym dodać takie same 16GB (2x8GB), ale to wyjdzie mnie ~300zł, a że z pieniędzy krucho to postanowiłem kupić 8GB.

Teraz są dwie kwestie.
1. Dodatkowe 8GB to dużo, wystarczy na dłuższy czas (razem będzie 24GB), więc myślę o kościach 2x4GB aby i te modły pracować w dualchannel.
Płyta główna to Gigabyte DS3H, obecnie zajęty 2 i 4 slot ram. Wiec teraz jak dodam 2x4GB w 1 i 3 to będzie dualchannel między tymi slotami?
2. Napisałem wyżej jakie mam kości. Mają one 3000MHz CL16. 2x4GB kosztuje (tych samych co mam, tylko rozmiar mniejszy) 209zł.
Pomyślałem, że oszczędzę ~50zł i kupię:

  • Patriot Viper 4, DDR4, 8 GB,3000MHz, CL16 (PV48G300C6K)
    lub
  • Patriot Viper 4 BLACKOUT, DDR4, 8 GB,3000MHz, CL16 (PVB48G300C6K)

Czy wkładając inne RAMy płyta nie będzie jakoś marudzić? Teoretycznie nie powinna, a zna ktoś jak to w praktyce?

Platforma AMD… Mogą być problemy, ale próbuj. :sunglasses:

Nie będzie. Dodając kość o innej pojemności niż pozostałe nie będzie dualu.
Masz 16 GB 8GBx2
Jeżeli nie masz funduszy kup na razie jedną kość 8 GB. Stracisz dual ale do czasu aż nie uzbierasz pieniędzy na kolejną kość 8GB. Po jej zakupie i dołożeniu będziesz miał 32 GB w dualu.
Kupując tak jak planujesz czyli 4GBx2 pozbawiasz się dualu.

W teorii jeżeli pamięci mają identyczne parametry to wszystko powinno być Ok. To teoria, praktyka jest różna. Zdarza się (choć rzadko ale się zdarza), że pamięci różnych producentów mimo że mają te same parametry i specyfikacje nie potrafią się ze sobą dogadać. Ja zawsze staram się w swoich komputerach umieszczać pamięć od tego samego producenta.

@sidkwa obecnie mam dual 2x8GB (działają w dual) i wkładając te dodatkowe 2x4GB nie będą działać w dual NIC … ?

Nie będzie. By działy musiałbyś dołożyć 2x8GB

Przecież dual tyczy się 2 pamięci, a nie 4 ? Ale ok, nie będę się kłocił bo nie wiem.

Zgadza się. Jednak na płycie z 4 bankami gniazda muszą być obsadzone pamięciami o takiej samej pojemności. Nie możesz sobie ich dowolnie mieszać. Kiedy wszystkie kości mają jednakową pojemność pracują synchronicznie, kiedy różną asynchronicznie.

Acha.

@sidkwa A nie wiesz jaka może być strata między 2x8GB+2x4GB vs 2x8GB+1x8GB przy zabawie w DaVinci Resolve (obróbka wideo). Wpłynie to zauważalnie na szybkość czy nie zauważę ?

Druga sprawa. Będę mógł ustawić 3000MHz dla każdej kości przy 2x8GB i 2x4GB ?

Pierdzielisz Pan farmazony. Jak wkłada się s
Kości o innyej pojemności to powstaje asynchronous dual channel, czyli dokladnie połowa pomiedzy single, a dual.

1 polubienie

No przecież o tym napisałem. Patrzy post wyżej.

Niestety nie wiem, ale myślę, że strata będzie niewielka. Większą wydajność raczej osiaga się wtedy w grach. Ale tutaj ci nie pomogę.

Efekt jest jak tutaj

@panicagaming Wnioskując z filmu nie powinno być źle?

Ja w gry nie gram. Tylko ten DaVinci Resolve (i może kiedyś inny płatny jakiś) mnie interesuje.

@sidkwa Brat kupił 2x4GB zanim ja napisałem ten post. Trochę niecierpliwy jest. Dzwonić do morele i anulowac zakup i kupić zamiast 2x4GB jedną kość 8GB ?

W życiu większej bzdury nie słyszałem…
Dwie kości 2GB + 2x4GB, działa normalnie.

@daras28-82 czyli kupno 2x4GB nie jest fatalnym wyborem w stosunku do 1x8GB? Mając już 2x8GB.

Pytanie tylko po co ci tyle?
Wykorzystujesz choć połowę czy po prostu chcesz mieć?

Do DaVinci im więcej RAMu tym lepiej:

@daras28-82 mając 16GB RAM przy zabawie w programie DaVinci Resolve zostaje mi 3-4GB zapasu, a “projekty” są na razie podstawowe. Dojdą później inne pierdoły, które z pewnością będą potrzebować dodatkowych RAMów.

@anon17641694 im więcej tym lepiej to wiem :wink: Ale czy kupując 2x4GB (zgadza się MHz i CL) mając 2x8GB nie robię sobie krzywdy?

Czy jednak zmusić brata do zadzwonienia do sklepu, anulowania zamówienia i kupienia 1 kości 8GB ?

Do 4K minimum RAM to 32GB… MatkoBoskoWielkopolsko! :open_mouth:

@Niejakimaks jest dobrze, zostaw :slight_smile: Chyba, że za chwilę dokupisz drugie 8GB.

@anon741072, mogę kręcić :joy:

[gom1@dynamic ~]$ free mem
              razem       użyte       wolne    dzielone   buf/cache    dostępne
Pamięć:       64301        1952       60960         142        1388       61575
Wymiana:         511           0         511