Pamięć Ram- źle wykrywane przez system

(Krzysztof Olekszy1) #1

Witam posiadam w PC 1024 MB ramu(2*512 dual chanel) PC3200 cl2.5

chcę dodać jeszcze 512mb PC3200 z cl3 i tu zaczynają się kłopoty system i tak widzi 1Gb ramu ale zwalnia do PC2700 jak rozwiązać ten problem aby system widział 1,5 gb PC3200??.

Windows Xp Sp2

(Kaka') #2

kolekszy proszę popraw tytuł tematu na mówiący konkretnie o problemie. W przypadku zignorowania prośby, temat poleci do kosza.

Złączono Posta : 20.10.2007 (Sob) 21:02

Przenoszę do odpowiedniego działu.

(klopas) #3

płyta obsłuży 3 kości ram ale pod 333mhz

twoja nie obsługuje dual-channel i mysli ze są 3 kostki...

nic na to nie poradzisz...

(Krzysztof Olekszy1) #4

mam 4 gniazda ram 2 niebieskie i 2 czarne.

Kiedy kości dam w 2 niebieskie normalnie chodzi w trybie dual chanel są poprawnie widziane przez system jako PC3200 dual chanel cl2.5 .

Problem pojawia się kiedy do następnego slotu(czarnego) dam kość 512 cl3 wtedy system widzi je jako PC2700 i tylko 1Gb

(Johny) #5

Najlepiej,żeby kości miały te same zegary,cl3 do 2,5,pewnie 2,5 wymusza czas reakcji,a tamta pamięć nie nadąża bo do ukończenia jakiejkolwiek operacji potrzebuje trzy cykle zegara

(Kurzyk Zbw) #6

Po pierwsze podaj model płyty głównej. Sprawdź w instrukcji płyty głównej czy obsługuje ona Dual Chanel. Odpal kompa kolejno na 3 kościach, dwóch cl 2,5 oraz osobno na kości cl 3 i dla każdej konfiguracji daj na forum screen zakładki "SPD" z CPU-Z. Spróbuj ustawić na sztywno timingi pamięci.

(Krzysztof Olekszy1) #7

płyta dokładnie ta

http://www.arest.pl/index.php?inc=produ ... 60&grupa=9

już wszystkie możliwe opcje próbowałem i nic, gdzie zmienić cl? bios ami

(JNJN) #8

Jakiś dziwny model:

Z tego co wnioskuję do poprawnej pracy potrzebna jest obsada wszystkich banków pamięci, czyli 2 x 2 na kanał, najlepiej modułami o tych samych parametrach.