Pamięć RAM

Witam bardzo serdecznie mam problem z linuxem Mint 21.1 otóż system nie widzi 16 GB RAmu a widzi tylko 8 GB
Bios wykrywa 16 GB RAM 2 kości po 8GB RAM
Nie mam pojęcia dlaczego system widzi tylko 8 GB RAM
Może ktoś miał podobny problem do mojego i może jakoś temu zaradzić
Z Góry dziękuje i kieruje pytanie do Forumowiczów

System zainstalowany na dysku, czy uruchomiony z live?

1.Wypróbuj inne distro Linuksa Live ale nie „debianowate” np. Manjaro , Fedora , OpenSuse (debianowate miewają różne dziwne problemy)
2.Wypróbuj jakiegoś Windowsa PE
3.Przetestuj RAM tym programem:

To powinno wyjaśnić problem.

System zainstalowany na dysku
Zauważyłem w biosie że pamięci działają z różnymi napięciami pierwsza z 1.2V a druga
1.35 V i jest zaznaczona na czerwono

Serio? Żadnych problemów nie mam. A nie zapomnę jak w którejś wersji opensuse dało się wejść na root’a bez wpisywania haseł XD

Windows lekiem na wszystkie bolączki <3

Pod warunkiem, że każdą kość sprawdzi osobno.

Wrzuć zdjęcie tych pamięci (jaki model itp) i model płyty głównej. Czy dokładałeś ostatnio kość? Problem był wcześniej czy pojawił się nagle?

Dokładałem ostatnio 8 GB RAM od Goodramu
Płyta to Asrock a320mhdv Problem zauważyłem po użytkowaniu komputera przy przeglądarce Firefox komputer gdy brakowało mu pamięci zaczął mulić
Druga kostka RAMu to produkt ADATA też 8 GB
wydaje mi się że nie chcą ze sobą wpółpracować
Program CPU-X wykrywa pamięci w zakładce Pamięć
pamiec

Natomiast w zakładce system
Ilość dostępnego RAMu jest 8 GB

A weź wyjmij te kości i pokaż „luzem”.

PS. Spróbuj odpalić pc na jednej kości, potem na drugiej. Grzebałeś coś w biosie?

Bo pewnie masz kompa w konfiguracji prostej jak konstrukcja cepa. W zestawach z większą ilością kontrolerów dyskowych debianowate dostają głupawki. Manjaro i Fedora pracują poprawnie. Prawie rok czekałem aż naprawią na debianie błąd w obsłudze portów USB. Te same błędy były w distro pochodnych. Miałem już dosyć.

Nie ma być lekiem tylko kontrolerem ilości pamięci.

No to chyba oczywista oczywistość.

P.S. Dzisiaj niedziela. Nudzisz się?

  1. Zamienić pamięci miejscami przy okazji przedmuchać sloty i wyczyścić styki pamięci spirytusem.
  2. Zrestartować ustawienia bios.

A to nie słyszałem, może jakaś nietypowa konfiguracja? Z chęcią doczytam :smiley:

W przeciwieństwie do Ciebie pracowałem - strategiczna gałąź gospodarki się kłania (przemysł chemiczny). A Ty co dzisiaj robiłeś? Odpoczywałeś po wczorajszej imprezie? :smiley:

No jeżeli nie grzebał w biosie to nic to nie da bo kości ewidentnie są różne, nie dość że nie „gadają” ze sobą to i mobo ma z tym problem.


Kolega niech odpali na jednej lub na drugiej kości i jeżeli obydwie są dobre to najlepiej byłoby je osobno opchnąć i kupić dwie takie same, najlepiej 2x8 lub 2x16 o ile budżet pozwala.

Zasada jest taka ze aby uniknac problemów, najlepiej jak kosci sa identyczne (producent i parametry…wszystkie). A tu nie są
Masz w tej chwili tak, jakbyś jedna kośc podkrecił i całosc przestała działać stabilnie.
Jedna kośc to 1.2 V a druga jest „technicznie” podkręcona do 1.35 V.
Bios sygnalizuje ze coś nie tak z tą 1.35 v (na czerwono).

3 kontrolery dyskowe, 12 dysków fizycznych, 16 dysków wirtualnych - wystarczy ?
Bezproblemowa konfiguracja w FreeBSD/Windows/Linux-niedebianowate.