Pamięć wirtualna jak ustawić i ile przy 1024 ramu?

A po co w ogóle to zmieniać? :smiley:

Jak nie jesteś zaawansowany, to raczej nie potrzebujesz nie wiadomo ile pamięci. A ta pamięć wirtualna, to taka rezerwa, jak Ci się skończy pamięć fizyczna. :lol:

@TheJerzy23k, mam mało GB na dysku stąd zmiana.

To dlaczego wszędzie piszą żeby optymalizować plik wymiany? Dużo mówi się że jak przydzielana jest z automatu to źle bo system często zawyża ustawienia. To jak to w końcu z tym jest?

Gdyby plik wymiany nie był potrzebny, to by taki temat nie istniał. Ktoś (Microsoft?) i po coś go wymyślił, więc być powinien. Nawet najnowszy produkt Microsoftu (W7) go ma i to standardowo bardzo duży (koło 3 GB) mimo, że dzisiejsze pamięci fizyczne w komputerach sięgają 4 GB. Tak więc widocznie być powinien i to niemały, szczególnie dla graczy. W przeciwnym wypadku system będzie samoczynnie go zwiększał lub ostrzegał o zbyt małej pamięci wirtualnej. Jak masz mały dysk twardy, a tym samym może jakieś małe gry, to ustaw go sobie doświadczalnie… i tyle :smiley:

Przecież ma automatycznie ustawioną wartość, więc jeżeli do tej pory było dobrze, to, wg mnie, nie ma potrzeby zmiany. Mnie na kompie z 0,5 GB i Vistą (z domyślnymi ustawieniami) nie było ani jednego powiadomienia. Na XP z 1GB Ram i ustawieniami domyślnymi też nic nie było. Więc po co zmieniać?

@Poraj, nie gram w gry to komputer głównie do pracy :wink:

Miałem ustawione na 768mb. Dzisiaj zabrakło pamięci uruchomiłem 8 programów i system wyświetlił komunikat o braku więc chyba jednak za mało ustawiłem :confused:

Potrzebuje GB na dysku stąd pytanie o swap.

Znacie jakiś program który będzie na bieżąco monitorował stan swapu, zebrane informacje zapisywał do pliku i później z tego tworzył raporty?

Radziłem Ci tydzień temu, żebyś utworzyl 1024 / 2048. To oznacza, że na dysku będzie mial stale zajęty 1 GB powierzchni dysku, natomiast górna wartość będzie wykorzystywana przez system tylko chwilowo, jeśli dolna będzie w określonym momencie za mała. Tak robię zawsze, żeby klient się nie denerwował komunikatami i Tobie też tak radzę.

Ja nie znam programu, który by tworzył raporty o pracy pliku stronicowania.

Dodane 17.01.2011 (Pn) 15:03

Jeśli jednak koniecznie upierasz się przy tym 768, to zrób: dolna wartość 768, górna 1024 (lub 1536) i przećwicz to przez kilka dni.

Tak, i swap będzie mu się fragmentował…

Słyszałem o takiej zasadzie 1024 Ramu, 1024 Swapu. :slight_smile:

Ogólna zasada mówiła, aby plik stronicowania był 1.5 - 2 razy większy niż fizyczna pamięć RAM.

Ważne - plik ustawić na sztywno, dolna granica = górna. Plik taki siedzi sobie wtedy w jednym miejscu na dysku i nie fragmentuje dysku tak jak w przypadku luźno ustawionej wielkości.

W ten sposób właśnie ustawia Windows, dolną granicę liczy ramx1,5, a górną ram x 2, 3, nie pamiętam ile, i właśnie najlepiej samemu jest ustawić swap, bo zdarza się, że ustawiony w ten sposób swap jest za duży i tylko niepotrzebnie żre miejsce na hdd. Ja np. przy 2,5Gb ram, ustawiłem swap’owi min i max na 1,5gb i od ponad miesiące(tyle czasu mam zainstalowany system) Siódemka ani razu nie darła mi się o wyczerpujący się zapas pamięci, a Windows ustawił minimalną wartość na ponad 3Gb z tego co pamiętam

Ustawiłem stały bo nie chce żeby komp przy zmianie przymulał. Dałem na 1024 na razie jest ok ale kto wie jak długo :confused:

Pytałem sie wczoraj gościa w robocie co był u nas na naprawie o monitorowanie swapu coś napomknął że przez mmc da się to zrobić tylko coś trzeba dodać ale szczegółów nie podał. Wie może ktoś z was jak zrobić monitorowanie przez mmc?

Zobacz to klik

A tu dla xp i visty klik

Witam po dłuższej przerwie. Dzieki za propozycje problem już rozwiązałem da się zrobić monitorowanie swapu i na żywo obserwować jak się zapełnia :slight_smile: Ostatecznie dokupiłem trochę ramu i dałem plik wymiany na 1280 mega to powinno wystarczyc. Dzieki wszystkim za pomoc. pozdrawiam

No i dobrze, wydaje mi się, że więcej nie będzie potrzebować. Ja mam ustawione 1000MB i Windows nie darł mi się ani razu o brak pamięci od ponad 3 miesięcy.

a powie ktoś ile ustawić u mnie jak mam 1280 mb ramu ??

2048 MB na “sztywno”, czyli dolna i górna wartość taka sama. Dla Windows’a XP.

Poraj, a to nie troche za dużo?

Artur11653 ja też tak ustawiałem na chybił trafił i powiem ci że najlepiej przetestuj zużycie pamięci przez menedzer zadań sprawdzisz ile ramu i swap ci zjada jak otworzysz wszystkie niezbędne programy i gry. Później ustaw sobie pułap dodaj do tego jeszcze 20% i powinno zadziałać, u mnie to sie sprawdziło.

“lucjan25” - Tak, dużo, jednak “Artur11653” ma tak mało (na dzisiejsze czasy) pamięci, że poradziłem aż tyle. Zwykle 1024 MB “na sztywno” wystarcza, ale nie zawsze…

Mam ustawione 2048-2048 i komputer pracuje bez zarzutu działa normalnie a przy włączonych niezbędnych programach zużycie pamięci zadeklarowanej wynosi 500M+/- na 5229M

“Artur11653” - i bardzo dobrze! Powodzenia!