Pamięć wirtualna na win 7 i 8.1

Witam, posiadam dwa laptopy:

  1. Asus, E-450 1,6 ghz, win 7, 4 GB ram
  2. Acer, i5 5200u 2,2 - 2,7 ghz, win 8.1, 4 GB ram

Tak sobie zobaczyłem pamięć wirtualną w obu laptopach:

  1. aktualne 3691 mb, zalecane 5536 mb
  2. aktualne 1024 mb, zalecane 3541 mb

Czy aby w tym drugim nie jest za mała ta pamięć, lub w pierwszym za duża.

Asus jest już leciwy, procesor nie daje rady (dochodzi do 100% i temp. 50 przeglądając strony internetowe), wentylator słychać dość głośno. Nie był czyszczony, itp.

Acer, 1,5 roku, wydajność ok. Na razie zero problemów, Czasami używam photoshopa i ram dochodzi do 90% i tnie trochę jak mocno przybliżam.

Czy te pamięci wirtualne są dobrze ustawione.

Zostaw na ustawieniu automatycznym: rozmiar kontrolowany przez system i będzie OK.

Ok, to w obu mam automatyczne.

To tak zostaw i będzie ok, przy 4 GB pamięci ram.

Windows lubi nadmiernie korzystać z pliku stronicowania, nawet kiedy nie jest to konieczne. Ustawienie automatyczne jest najgorszym rozwiązaniem dla wydajności.

Dla komputera z 4 GB ustaw na sztywno 1 GB rozmiar początkowy i 2 GB maksymalny.

Dla laptopów o tych parametrach w praktyce nie ma to znaczenia.

Dla komputera z 4 GB RAM ma to znaczenie i o tym wyłącznie napisałem. Natomiast powolne procesory to inna sytuacja.

No więc zostaje userowi sprawdzenie wydajności laptopów w codziennej pracy na ustawieniu automatycznym i na ustawieniu sztywnym 1 i 2 GB. Niech sobie przetestuje i wybierze ustawienie.

To jakie to na sztywno? Na sztywno to 2GB, wtedy system nie musi ciągle zmieniać jego rozmiaru, po otwarciu systemu.

Na sztywno minimum i na sztywno maksimum. Zamiast wyboru automatycznego. Nie czepiaj się tam gdzie nie ma o co.

Zawsze mnie ciekawi taka pewność - niech sprawdzi.

Nie czepiam się gry słów, tylko samego założenia.
Rozmiar regulowany automatycznie jest tylko przycięty opcją min-max, to dalej regulacja automatyczna, tylko w ograniczonym obrębie. System na starcie i tak będzie musiał ustawić rozmiar na 1GB, co bądź co bądź może przyczynić się do większej fragmentacji danych na partycji (ale to już inna pieśń).

1 polubienie

Przy ustawieniu na 2 GB sztywno będzie to samo, czyli przydzieli 2 GB.
Przy ustawieniu auto może przydzielić równie dobrze 5 GB. Plik stronicowania w Windows to jest potworek, którego Microsoft nie potrafi opanować, aby działał poprawnie.