Pamięci GoodRAM 2x1GB - czarne tło przy ładowaniu systemu

Witam,

Dzisiaj zdecydowałem się na zakup tych pamięci:

:arrow: DDR 2x 1GB PC-400 CL3 GoodRAM

Po zamontowaniu w komputerze i starcie komputera zaobserwowałem, że po procedurze POST i ekranie z paskiem ładowania, następuje 30 sekundowa pauza i czarne tło na ekranie, po czym ładuje się system i widzę pulpit. Banki zostały obsadzone zgodnie z manualem (czyli bank 3 i 2 - przy POST i w cpuz widać działający tryb dual pamięci) i działały synchronicznie 1:1 z procesorem AMD Athlon XP 1700+ Palomino (133Mhz).

Co zrobiłem:

  1. W BIOS-ie używałem opcji Load optimized defaults - bez skutku.

  2. Po włożeniu starej kości mam 2-3 sekundy czarny ekran (czyli jak zwykle) i pulpit.

  3. Po włożeniu jednej kości, czas trwania czarnego ekranu spadł równo o połowę i trwa 15 sekund.

  4. Przy jednej kości zmieniłem taktowanie na standardowe dla tych pamięci, czyli PC3200 (400), pamięć działała asynchronicznie - bez skutku.

  5. Zmieniałem banki - bez skutku.

  6. System był optymalizowany - upatruję tu problemu w sprzęcie (no skoro po przełożeniu starej kości wszystko działa ok?).

Proszę o jakieś wskazówki… Czy te pamięci się dławią jakoś, coś jest źle ustawione, trafiłem na felerne sztuki czy może to standard? Dodam jeszcze, że przez ten czas (30 sekund, czarne tło) jest zapalona czerwona lampka dysku - nie miga, tylko jest zapalona. Ehh…

Jaką masz płytę główną?

Abit NF7 ver. 2, system Windows XP HE

Do wcześniejszego posta dodałem jeszcze tekst:

squeet , podaj płytę główną, może trzeba zrobić upgrade BIOSu, bo być może jest jakiś konflikt sprzętowy… Jeśli możesz to spr. też programem memtest-( chyba dobrze napisałem,) spr. pamięci tym programem, może są wadliwe lub uszkodzone…

MemTest86 tu masz link

http://dobreprogramy.pl/index.php?dz=2& … est86+3.4a

Może bootvis pomoże w optymalizacji: http://dobreprogramy.pl/index.php?dz=2& … ool+1.3.37

Wygląda jakby, któryś sterownik miał problem.

BootVis był używany wcześniej. Ale teraz zrobiłem to ponownie - chciałem wyjąć screeny. Oto one:

capture1mv2.th.jpg capture2ac9.th.jpg

Wynika z niego, że system traci blisko 50 sekund na dialog (a w zasadzie monolog, bo widać, że dysk zapisuje) z rejestrem i czymś, czego nie mogę odczytać, bo się nie mieści… W każdym razie, po optymalizacji problem nie zniknął.

Co do sterowników - miałem problem ze skanerem Acer ScanPrisa 640P, sterownik MiraScan został zainstalowany, jednak XP nie potrafił skanera zobaczyć (monit o fakcie, że system nie mógł wykryć sterownika). Ale co jest śmieszne, to fakt, że skaner działał, ale w menedżerze urządzeń widniał znak zapytania. Próby deinstalacji sterownika zwracały mi error. Jednak problem pauzy wystąpił dzisiaj po zmianie pamięci. System zamyka się szybciutko, problem jest z bootem. No i nie podoba mi się to wzmożone zapisywanie, dioda w ogóle nie gaśnie.

To czego nie widzisz, to Registry+PageFile delay.

Spróbuj może ręcznych ustawień rozmiaru pliku stronicowania.

Możesz spróbować też defragmentacji pliku stronicowania:

http://technet.microsoft.com/pl-pl/sysinternals/bb897426(en-us).aspx

(Musiałem tak zapisać, bo automatycznie obcina końcówkę)

Wygląda jakby miało to coś wspólnego z plikiem wymiany. Spróbuj chwilowo wyłączyć zupełnie swapa i zobacz czy coś się zmieni.

Nie pomaga ani defragmentacja pliku wymiany, ani zmiana wielkości, ani jego wyłączenie.

Dwa razy po restartach wysypał mi się Konnekt, w ogóle nie wiem czemu - nie ma kontaktów, ustawień.

I czemu za każdym razem akurat 30 sekund? No z zegarkiem w ręku, bez odstępstw.

skoro długo bawi się rejestrem systemowym to: wyczyść rejestr odpowiednimi programami (ja używam kilku każdy usuwa coś nowego) a następnie z defrgmentuj rejestr systemowy.

Uaktualnij jeżeli to możliwe sterownik do skanera.

Dobra, to może inaczej. Dlaczego na starej no-nameowej kości 256 MB wszystko ładnie działa, a na nowych jest problem ze startem? Gdyby był problem z rejestrem, sterownikami, to chyba nie miałoby to znaczenia, ile mam pamięci w systemie - wisiałoby tak czy inaczej. Czy coś źle rozumiem?

Rejestr czyściłem wielokrotnie, był chkdsk, był pagedefrag, pamięć była wyłączana, zmieniana. I nic. Odinstalowałem SP3 - też nic. Reset CMOS też nic nie dał.

a bios masz aktualny?

c1f7655a3a73c193m.jpg

Z tego, co czytam w sieci, są nowsze - ale ta płyta, jako bardzo dobra do OC, posiada wiele nieoficjalnych BIOS-ów. Support GoodRAM-u odpisał również, aby spróbować aktualizacji pamięci. Dobiłem się do tej strony:

:arrow: http://www.abit-usa.com/downloads/bios/amd.php

Ale jakiś error wyskakuje, jak wybieram NF7 2.0…

Wchodząc tu:

:arrow: http://www.abit.com.tw/page/pl/download … Socket%20A

Okazuje się, jak dobrze patrzę, że mam najnowszą wersję BIOS-u (11/22/2004). ID u mnie podczas POST również się zgadza z najnowszym ID na stronie producenta i wynosi 27.

Wszystko wskazuje na to, że płyta daje za mało napięcia na memki

Poszukaj w biosie opcji do podkręcania (Voltages/Frequency, etc) i sprawdź jakie masz ustawione V

No to tak:

  1. W BIOS-ie napięcie dla DDR ustawione jest 2,6V

  2. Jak podaje komputronik, te pamięci chodzą na napięciu 2,5V - ale np. dla Kingstone’a jest podane 2,6V w parametrach, a niżej też 2,5V…

  3. A to screen z Everesta :

742cb07e0b710f60m.jpg

Aha, to mój zasilacz:

:arrow: Chieftec GPS-400AA-101A 400W

może daj 2.65V ?

Nie mam takiej możliwości. Jak dobrze patrzyłem, to modyfikacja napięcia odbywa się co 0,1V od 2,6V rozpoczynając. Czyli:

2,6

2,7

2,8

Takie miałem opcje do wyboru w BIOS-ie w opcji DDR SDRAM Voltage.

Wyjmij jedną kość i daj 2.7v

Poluzuj timingi

Zrobiłem tak - i nic.

Dzisiaj wymieniłem GoodRAM na Kingston i… dalej to samo. Podniesienie napięcia też nic nie dało. Timingi ustawiłem na by SPD i też nic. Zamieniałem miejscami kości, obsadzałem banki… Już nie wiem, co mam z tym zrobić…