Pamięci ram - bios pokozuje 960 a ram jest 1600 pomocy !?!?

Witam,

jak w temacie w biosie w zakładce DRAM Frequency pokazuje mi DDR3 960 Mhz ale ja mam pamieci 1600 Mhz czy to normalne ?!?!?

w opcjach mam takie ustawienia :

Auto - nic nie daje sprawdzone nic wiecej nie robiłem by czegoś nie spalić :slight_smile:

DDR3 960

DDR3 1279

DDR3 1599

DDR3 1920

i pytanie na króre parametry mam przestawić prosze o pomoc !!

sprzęt w podpisie .

Masz w BIOS profile XMP? Jak tak to ustaw w nim 1600MHz i po sprawie :slight_smile:

Dodane 19.11.2012 (Pn) 22:14

Ewentualnie jak nie masz profili to ustaw 1599 i będzie OK. Tylko sprawdź czy Mobo ustawi prawidłowy woltaż dla danej częstotliwości, jeżeli nie to sprawdź na opakowaniu jaki jest przewidziany dla 1600 i go ustaw ręcznie, myślę że będzie 1.65v :wink:

ustawiłem na 1599 a w Dram Voltage jest na auto zostawić czy zmienic Volty ???

Jaki woltaż pokazuje Mobo dla auto? Z tego co widzę w Google to ten RAM w 1600MHz pracuje na 1.65V, jeżeli tak ustawiło Mobo to zostaw.

ustawiłem na 1599 Mobo na Auto pokazuje 1.50 V zostawić czy dać 1.65V ??? jeśli chodzi o temp. nic sie nie zmieniło

Im niższe napięcie tym mniejsze wydzielanie ciepła - zostaw domyślne.

ok wielkie dzieki !!

Częstotliwość pamięci zależy również od szyny FSB, gdybyś miał ją standardowo na 200MHz, miałbyś do wyboru (dla pamięci) odpowiednio 800/1066/1333/1600 MHz, a że FSB ustawiłeś (wg. moich szybkich obliczeń) na 240 MHz, masz wartości takie jak podałeś.

Posiadasz procesor z odblokowanym mnożnikiem, więc nie bardzo rozumiem dlaczego kręcisz przez szynę. Przywróć ją do wartości standardowej, pamięci ustaw na równe 1600 MHz, a procesor podkręcaj poprzez podniesienie mnożnika i ewentualnie napięcia. Nic więcej nie trzeba ustawiać, dzięki czemu masz większą szansę na dobicie do 4 GHz.

freedom zgadza sie 240 MHz :slight_smile: a proc jest podkrecałny mnoznikiem , napiecia nie zmieniałem

przepraszam a możesz mi to łopatologicznie napisać jak co i jak wartości itd. to tylko sugestia jak bedziesz miał czas i cheć:)

Nie zrozumiałeś, taktowanie procesora to mnożnik * szyna, standardowo masz 16 * 200 MHz = 3,2 GHz. Twój procesor jest w wersji BE (Black Edition), co oznacza, że można mu podnosić mnożnik, dzięki czemu nie trzeba ruszać w ogóle szyny. Ma to dużo zalet, bo od szyny zależy wiele innych parametrów (choćby pamięć). Po prostu jeśli podkręcasz mnożnikiem, nie musisz się martwić o nic innego niż CPU, bo tylko jego ten parametr dotyczy.

Na Twoim miejscu przywróciłbym wszystko na Auto, pamięci ustawił na 1600 MHz (chociaż w trybie Auto same powinny “zaskoczyć”) i podniósł mnożnik procesora do 19 (3,8 GHz), 19,5 (3,9 GHz) lub nawet 20 (4 GHz). Jedyne o co się musisz martwić to ewentualne podbicie napięcia dla CPU (no i oczywiście temperatury). Ściągnij sobie program OCCT i po podkręceniu uruchom w nim test Linpack, po to by przetestować stabilność.

ok dzieki za opdpowiedz

już czaje prztestuje