Pamięci RAM do laptopa - 1x8 GB czy 2x4 GB?

Witam Panowie.

Takie pytanie, planuje kupić pamięci RAM do swojego laptopa.

Martwi mnie obciążenie baterii. Czy dwie pamięci będą dużo bardziej obciążały baterię, niż tylko jedna zamontowana?

 

Pozdrawiam.

Jeśli nie myślisz o tym by kiedyś dokładać kolejną (stawiam że masz dwa sloty na pamięć) bierz dwie, będą pracować w dualu co wpłynie też na wydajność zintegrowanej karty graficznej. Jeśli jednak chcesz sobie zostawić furtkę na przyszłość bierz jedną. Kwestia obciążenia jest marginalna i w zasadzie nie ma znaczenia…

Skup się głównie na tym, czy Twoja płyta główna w laptopie obsługuje moduły 8GB i czy będziesz chciał iść kiedyś w 16GB. Jak wspomniano, dodatkowe obciążenie baterii jest marginalne. DDR3 pobiera nie więcej, niż 5 Watów. Inna sprawa, że zastąpienie modułu 16GB dwoma po 8GB nie oznacza, że potrzebne zapotrzebowanie wzroścnie x2. 

Hej

Dziękuję serdecznie za odpowiedzi.

Nie planuję w przyszłości dokładać więcej RAM’u, a przynajmniej nie przez najbliższe 2 lata.

Nawet jeśli dokładałbym, to wolę kupić dwie identyczne niż mieć dwie różne :slight_smile:

Jestem często na wyjazdach i nie zawsze mam możliwość podłączenia laptopa/ultrabooka pod zasilacz, więc martwiłem się tylko o pobór prądu przez dodatkową kość, bo kwestia wydajności jest dla mnie wiadoma.

Mimo wszystko wziąłem sobie do serca wasze opinie i już kupiłem, i zainstalowałem dwa moduły.

Laptop na dwóch kościach uruchamia się 1-2 sekundy szybciej, a przy dysku SSD jest to zauważalna różnica, bo do tej pory trwało to niespełna 10 sekund.

 

Pozdrawiam.