Pamięci RAM do laptopa - 1x8 GB czy 2x4 GB?

(torrent) #1

Witam Panowie.

Takie pytanie, planuje kupić pamięci RAM do swojego laptopa.

Martwi mnie obciążenie baterii. Czy dwie pamięci będą dużo bardziej obciążały baterię, niż tylko jedna zamontowana?

Pozdrawiam.

(witek-pl) #2

Jeśli nie myślisz o tym by kiedyś dokładać kolejną (stawiam że masz dwa sloty na pamięć) bierz dwie, będą pracować w dualu co wpłynie też na wydajność zintegrowanej karty graficznej. Jeśli jednak chcesz sobie zostawić furtkę na przyszłość bierz jedną. Kwestia obciążenia jest marginalna i w zasadzie nie ma znaczenia…

(bachus) #3

Skup się głównie na tym, czy Twoja płyta główna w laptopie obsługuje moduły 8GB i czy będziesz chciał iść kiedyś w 16GB. Jak wspomniano, dodatkowe obciążenie baterii jest marginalne. DDR3 pobiera nie więcej, niż 5 Watów. Inna sprawa, że zastąpienie modułu 16GB dwoma po 8GB nie oznacza, że potrzebne zapotrzebowanie wzroścnie x2. 

(torrent) #4

Hej

Dziękuję serdecznie za odpowiedzi.

Nie planuję w przyszłości dokładać więcej RAM’u, a przynajmniej nie przez najbliższe 2 lata.

Nawet jeśli dokładałbym, to wolę kupić dwie identyczne niż mieć dwie różne :slight_smile:

Jestem często na wyjazdach i nie zawsze mam możliwość podłączenia laptopa/ultrabooka pod zasilacz, więc martwiłem się tylko o pobór prądu przez dodatkową kość, bo kwestia wydajności jest dla mnie wiadoma.

Mimo wszystko wziąłem sobie do serca wasze opinie i już kupiłem, i zainstalowałem dwa moduły.

Laptop na dwóch kościach uruchamia się 1-2 sekundy szybciej, a przy dysku SSD jest to zauważalna różnica, bo do tej pory trwało to niespełna 10 sekund.

Pozdrawiam.