Pamięci ram powodują BSOD przy wysokim taktowaniu

(kubut) #1

Witajcie. Już na wstępie zaznaczę, ze na sprzęcie znam się dosyć słabo, więc mogę coś źle robić lub myśleć :slight_smile:

Kilka dni temu kupiłem sobie nowe pamięci RAM (PC3-12800 1600MHz DDR3). Dołączoną do nich miałem karteczkę, ze aby chodziły z deklarowaną częstotliwością, muszę maunualnie ustawić to w BIOSie. Zrobiłem więc tak-w BIOSie zmieniłem z auto na 8.0 opcję koło której była wyświetlana częstotliwość-zmieniła się na 1600MHz, więc uznałem ze jest ok. Jednak przy jakimkolwiek większym użyciu RAM zaczęły pojawiać się BSODy. Domyśliłem, się że może chodzić o RAM, więc zmieniłem ustawienie na 1333MHz i system działa już stabilnie. Dodam, że pamięci działają w trybie dual.

Moja płyta główna:

http://www.gigabyte.pl/products/page/mb ... t-ud3h_10/

I nowe ramy:

http://www.arest.pl/produkt/Pamieci/3,5 ... -CL8-PLAY/

Rzecz najważniejsza: moja płyta główna nie ma tych ramów na liście wspieranych pamięci - jestem tego świadom. Lecz może po prostu ja coś źle ustawiam, może przy zmianie taktowania trzeba ustawić w BIOS coś jeszcze? Dodaje jeszcze screen z z-cpu, może komuś przydadzą się dane z niego:

przechwytywaniesk.th.png

Czy timingi nie są źle ustawione? Wg. danych ramów powinny być 8-8-8-24.

(Tom837) #2

Witam

Podajesz linki do płyty /kości, to w czym w zasadzie problem. Tam masz wszystko. Co tu dużo pisać. :slight_smile:

(Michal Kolatek) #3

Napięcie możesz lekko zwiększyć (0.1-0.2V), to że w biosie masz wpisane 1,65V (jak masz napięcie na Auto to może wystarczy ustawienie na sztywno 1.65V), nie oznacza że tyle jest w rzeczywistości, sporo płyt ma v-dropa.

U siebie miałem podobny problem ze sprzętem w podpisie, przy ustawieniu 1333 RAM chodził bez problemu po przełączeniu na 1600 komp mi się zawieszał przy botowaniu, pomogła aktualizacja biosu płyty.

(kubut) #4

tom615 - co tam mam? Przecież ja się pytam, czemu nie działają na taktowaniu 1600, skoro teoretycznie powinny...

Tobi - Napięcia boję się ruszać, nie znam się na tym zupełnie, nie chcę czegoś spalić lub przegrzać. Tym bardziej, ze ramy są w slotach bezpośrednio koło siebie, prawie się dotykają, więc mają kiepską cyrkulację powietrza :confused: Ale tak mam dual na płycie rozplanowany... Spróbuję aktualizacji BIOS-u, bo mam wersję F3, a na stronie gigabyte jest już F8 (F9 w wersji beta, więc nie będę ryzykował). Masz może jakiś poradnik jak to zrobić w miarę bezpiecznie, czy mam szukać u wujka?

(Wincenty Pstrowski) #5

Najbardziej przystępnym dla mnie programem do testowania pamięci ram jest MemTest, można go ściągnąć i używać za darmo (jako obraz ISO - musisz sobie nagrać na płytkę). Jest on też dodawany do obrazów Ubuntu i można go wystartować bez instalacji systemu (o ile dobrze pamiętam pokazuje dokładnie uszkodzone sektory pamięci).

Ustawianie pamięci powinieneś zacząć od ustawienia właściwego napięcia dla kości. Zgaduję, że twój bios ustawia z automatu bezpieczne napięcie dla częstotliwości 1066 lub 1333. Aby pamięć działała z wyższą częstotliwością będziesz musiał zwiększyć napięcie dla kości RAM do wartości podanej przez producenta. U mnie na przykład wynosi 1,9V dla timingów 7-7-7-20 (u Ciebie może się nieco różnic), a bios z automatu ustawia napięcie na 1,5V dla 1066mhz. Nie trudno sobie wyobrazić co się dzieje jeśli ustawię 8.0 dla przy takim napięciu :wink: W tej sytuacji pomaga tylko twardy reset biosu gdyż pamięci w ogóle nie wystartują!

Jeśli nadal będą problemy, ustaw Timingi na jakieś duże wartości np. 15-15-15-40 (itd) i sprawdź MemTestem czy nadal występują błędy. Jeśli nie ma błędów to możesz schodzić z timingami niżej aż do minimalnych możliwych wartości dopóki MemTest nie wykaże błędów i system będzie działał stabilnie, jeśli będą występowały błędy najprawdopodobniej kości kwalifikują się do wymiany.

@edit: jeszcze mała uwaga, jeśli będziesz resetował bios (zworką wkrętakiem itp :wink: ) co może się przytrafić bardzo łatwo przy zabawie z RAM'em pamiętaj żeby zawsze robić to przy wyłączonej listwie zasilającej!

(kubut) #6

Przestawiłem taktowanie na 1600 i napięcie na +0.050 (teraz wynosi wg biosu 1.664, dla tych pamięci powinno być 1.65). Póki co nie wysypały się na ładowaniu z-cpu, co robiły wcześniej, więc jakby podniesienie napięcia pomogło. Czy to, ze bios pokazuje 1.664, a powinno być 1.65 to znacząca różnica? I wg z-cpu timingi mam teraz ustawione na 11-11-11-29, a wg producenta te ramy osiągają 8-8-8-24. To też muszę ręcznie ustawić w biosie? Czy z-cpu pokazuje je w inny sposób nic podaje producent w specyfikacji, i są dobrze nastawione?

(Wincenty Pstrowski) #7

Znaczącą różnicą będzie 1,75V Niektóre DDR3 chodzą pod napięciem 2,0V więc nie musisz się tak obawiać jego zwiększania. Po prostu odwiedź stronę producenta Twoich kości i prześledź dokładnie ich specyfikację. Jeśli nie będą tam podane dokładne napięcia i timingi poszperaj po zagranicznych forach lub napisz maila z zapytaniem do supportu Goodram.

Timingi również tak jak napięcie musisz ustawić ręcznie w biosie, ponieważ Twój bios automatycznie przypisał tak jakieś tam według niego "bezpieczne" wartości dla częstotliwości taktowania 1600mhz. Kieruj się tym co podaje producent RAM'u.

(kubut) #8

Wg producenta napięcie powinno być 1.65 (u mnie 1.664 więc chyba może być?).

Timingi podane są 8-8-8-28 (nieco inne niż na stronie sklepu, ale mniejsza z tym). Czyli rozumiem, że mam je zmienić manualnie w biosie (z-cpu pokazuje ze obecnie ramy chodzą na o wiele większych timingach)?

Edit:

Nie doczytałem, albo dopisałeś do posta drugą część o timingach. Dzięki za pomoc, zaraz to zmienię, odezwę się jakby coś jeszcze nie grało :slight_smile:

(Wincenty Pstrowski) #9

Wyedytowałem posta na szybko :slight_smile: Nie mogę sprawdzić tych kości ponieważ piszę posta z telefonu.

W CPU-Z sprawdź sobie zakładkę SPD, tam na dole jest TIMINGS TABLE w nim powinno być napisane napięcie dla poszczególnych ustawień timingów dla Twoich kości. Timingi w biosie ustawia się bardzo łatwo, podobnie jak napięcie i inne parametry jest na to stosowny dział. Z doświadczenia wiem, że płyty Gigabyte potrafią płatać figle jeśli chodzi o obsługę pamięci. Aktualizacją biosu też jest dobrym pomysłem można to zrobić z poziomu Windows przez stosowną aplikację, którą dodaje producent u Gigabyte to chyba @Bios.

(kubut) #10

Ustawiłem napięcie, taktowanie i timingi na takie jakie są podane w specyfikacji na stronie producenta i wszystko ok. Wcześniej wysypywały się przy włączaniu z-cpu lub klasyfikowania wydajności z win7 - teraz oba zabiegi przeszły bez problemów. Jestem świeżo po zmianie dysku, więc nie mam jeszcze nic co by mogło je mocno obciążyć, ale lada dzień zainstaluję pewnie wirtualną maszynę i photoshopa, więc zobaczę jak sobie radzą. Póki co wszystko gra, więc dzięki wielkie za pomoc :slight_smile:

(Wincenty Pstrowski) #11

Nie ma za co :slight_smile: obciążyć możesz MemTestem puszczając go na przykład na całą noc. Program wykona kilka lub kilkanaście powtórzeń i wtedy będziesz miał pewność że wszystko ok. Zwiększenie napięcia jest często konieczne, producent pamięci podaje napięcia na których kości działają prawidłowo w pewnych określonych warunkach, często zdarza się, że są to wyłącznie warunki testowe panujące u producenta, a kości za nic nie chcą chodzić na naszej płycie i trzeba je lekko podwoltować :wink: Poza tym każda kość różni się nieco parametrami i trzeba trochę poeksperymentować.

(kubut) #12

Zauważyłem jeszcze jedną dziwna rzecz. CPU-Z pokazuje mi takie informacje o kościach:

przechwytywaniedl.th.png

Wg tych informacji są to pamięci PC3-10700, podczas gdy są to PC3-12800. Do tego nie zgadza się pokazywany model (w rzeczywistości mam inny, przynajmniej wg nalepki na pudełku). Co ciekawe, model który on pokazuje, na stronie producenta jest typu PC3-12800. Czy możliwe, żeby CPU-Z mylił się z tym? Czy rzeczywiście moja pamięci są uszkodzone i dlatego wykrywane są jako PC3-10700? Dodam, ze test memtestem przeszły bezproblemowo na taktowaniu 1600.

BSOD pojawiają się dalej, ale już rzadziej i mam wrażenie, ze są powiązane z systemem, nie z pamięciami (zawsze podczas lub bezpośrednio po aktualizacji). Ale o tym będę myślał jak upewnię się, ze pamięci są dobre.

(igrek) #13

U mnie też pokazuje 10700 a w rzeczywistości kości są pc 10666

(kubut) #14

Aha...czyli wracam do dalszego zgadywania przyczyny bsodów... ale to już nie w tym dziale, więc dzięki jeszcze raz za pomoc :wink:

(Michal Kolatek) #15

Nie musisz zgadywać, są programy pokazujące co może powodować bsoda:

http://forum.purepc.pl/FAQ-f8/Debugger- ... 04416.html