Pamięci Ram

Witam posiada płytę Główną Gigabyte Z97 Hd3 rev 2 i mam pytanie mam do niej wpiętę 2 X 4gb HyperX 1600mhz chciałem żeby było 16 GB jest sens dołożyć do nich HyperX Savage 2400mhz 1X 8Gb czy te 4 wywalić i założyć 2x 8 GB 2400mhz?? Pozostały config to Intel Core i7 4790k dysk SSD HyperX 120 GB + Hdd 2 Tb Seagate grafika Radeon R9 FURY X 4 GB HBM 4096 Bit

wrzuć tam 2x 4gb 2400mhz

Pójdzie bez kombinowania na tej płycie ??

pójdzie a w czym masz wątpliwości?

Bo w specyfikacji płyty pisze 2400 MHz OC ?

To te ,2 x4gb zostawić nie lepiej wywalic i kupić wszystkie 2 x8gb 2400 MHz ?

to pójdzie, masz teraz 2 kości wrzucisz kolejne 2, z mhz też nie ma co się martwić obsłuży jest napisane

A te 1600 nie benda spowalniać tych 2400mhz ?

a jednak nie, czytałem na forach, że lepiej będzie wziąć 2x 4gb 1600mhz ponieważ pc zniesie 2400 na 1600 i kupywanie 2400 nie ma sęsu (zmiana planu)

No dlatego zapytalem czy nie lepiej będzie te 1600 wywalic i kupić 2x8gb 2400mhz

Kolego jeśli masz w komputerze zainstalowane dwa moduły po 4GB pamięci taktowanej 1600MHz to jeśli dołożysz do nich dwa 4GB moduły pamięci o taktowaniu 2400MHz to BIOS komputera zawsze ustawi wszystkie moduły pamięci na najniższe taktowanie , a to w Twoim przypadku oznacza, że wszystkie moduły będą taktowane częstotliwością 1600MHz. Wobec powyższego sam musisz sobie odpowiedzieć na pytanie, czy warto Ci kupować moduły pamięci o taktowaniu 2400MHz. Według mnie nie. Osobiście dokupiłbym dwa takie same moduły pamięci jakie masz w kompie i cieszyłbym się RAM-em 16GB/1600MHz.   

Co zaś się tyczy pytania, czy warto kupić dwa moduły pamięci po 8GB o częstotliwości 2400GHz to odpowiem Ci tak: zawsze jest lepiej mieć w kompie więcej szybkiej pamięci RAM, niż mieć jej mniej i wolnej. Dlatego jeśli masz gdzie sprzedać stare moduły za godziwą cenę, a finansowo stać Cię dołożyć do droższych szybszych modułów pamięci to nie widzę przeszkód żebyś takie kupił.

Decyzję musisz podjąć sam nikt jej za Ciebie nie podejmie. 

 

Ok dzięki za info a jeszcze pytanie między 1600 s 2400 odczuję różnice w grach FPS?

Jeśli byś korzystał z grafiki zintegrowanej w APU, która ma współdzielą pamięć RAM to moduły pamięci o szybszym taktowaniu zapewniają większą przepustowość, a ta przekłada się bezpośrednio na większą wydajność tej grafiki, czyli większe FPS-y.

Inaczej rzecz się ma przy dedykowanej karcie graficznej, gdyż wyposażona ona jest we własną pamięć VRAM, a to właśnie częstotliwość jej taktowania (i GPU) ma pierwszoplanowy wpływ na FPS-y w tzw. lokacjach graficznych (duże obciążenie GPU). Natomiast zwiększenie przepustowości RAM-u nieznacznie może zwiększać FPS-y w grach w tzw. miejscach procesorowych (duże obciążenie CPU). Oczywiście różnie to wygląda w różnych grach.

Reasumując, w większości gier karta graficzna ma znaczący wpływ na ilość wyświetlanych klatek w grach, natomiast szybkość RAM-u ma wpływ na operacje wykonywane przez procesor takie jak np. obróbka video, kompresja itp…