Paragon Backup & Recovery 2013 Free nie widzi dysków

Mam problem. 

Spróbuj przełączyć tryb SATA na IDE (zakładka Peripherals w biosie, na płycie są dwa kontrolera dla SATA Intel i Marvell).

tego co mi wiadomo płyty Gibayte mają IDE i AHCi zamiast SATA

Miałem zawsze płyty GIGABYTE (Już wiele modeli)

Wielkie DZIĘKI

Pomogło

 

 

Rzeczywiście Zmiana ustawienia SATA Mode Selection pomogła. Z tą różnicą że tryb IDE już miałem ustawiony i w tym trybie Paragon z uruchomiony z bot cd 

wywala komunikat “No disk instaled”. Po zmianie na AHCI Paragon z bot cd widzi wszystkie dyski i można wskazać plik obrazu do przywrócenia.

Niestety system już się nie uruchamia. Komputer startuje do ekranu wyboru systemu i następuje blue screan na pół sek. 

Restart i wita mnie ekran Uruchom System normalnie lub z narzędziami do naprawy systemu. Oczywiście żadna opcja nie pomaga i Restart.

Dopiero po zmianie w BIOS “SATA Mode Selection” na IDE system wstaje normalnie.

Nie jest to dla mnie wielki problem. Mogę mieć to ustawieni cały czas na IDE a wrazie potrzeby przywrócenia kopii przestawić na AHCI.

Ale może ktoś mógłby mi wytłumaczyć dlaczego tak się dzieje. Co się dzieje po zmianie IDE AHCI RAID.

Jestem trochę zielony w temacie BIOS-u.

Jeszcze raz dzięki

Zapewne Windows nie ma sterownika dla SATA AHCI.

 

IDE, AHCI to tryby pracy kontrolera SATA (AHCI jest nowocześniejszy i zalecany dla dysków SSD, w przypadku dysków SSD jak i HDD jest potrzebny do działania NCQ).

 

Twoja płyta ma dwa kontrolery odpowiedzialne za porty SATA (Intel i Marwell), sprawdź do którego portu jest podłączony dysk systemowy i który kontroler odpowiada za ten port.

A jak zainstalować ten sterownik? Czy gdybym miał ustawione w bios na AHCI podczas instalacji systemu to zainstalowałby się automatycznie? Czy teraz mogę go jakoś doinstalować?

Znalazłem w sieci jakąś instrukcję według której wystarczy zmienić wartość w rejestrze ale za cholerę nie mogę znaleźć tego klucza HKLM a ścieżek - System\CurrentControlSet\Services\msahci znalazłem kilka. Nie chcę czegoś popsuć.

 

"Okazuje się, że z problemem spotkać się może również użytkownik Windows 7 (i Visty). 

Podpowiadam co zrobić, gdy podczas instalacji systemu miałeś wyłączoną tą opcję, a chcesz ją aktywować. 

Normalnie skończy się to tak, że po zmianie w biosie system się nie uruchomi. Można jednak temu zaradzić, 

w tym celu uruchom edytor rejestru i przejdź do klucza HKLM\System\CurrentControlSet\Services\msahci i zmień wartość wartości 

(ale to brzmi…) Start na 0. Zamknij edytor, uruchom ponownie system i wprowadź zmiany w biosie. I tyle :). 

No, prawie, bo jeszcze czeka cię jeden restart związany z instalacją nowego sterownika kontrolera."

 

 

 

 

Rozumiem że teraz w trybie IDE mając system właśnie na dysku SSD i kilka dysków magnetycznych z zaimplementowaną technologią NCQ nie wykorzystuje w pełni ich możliwości ?

A może ma to negatywny wręcz wpływ na SSD?

 

 

Wybaczcie jeśli pytanie jest banalne.

A jak to sprawdzić.

Wiem że dyskusja już trochę odbiega od głównego tematu i że truje wam D… ale jesteście dla mnie kopalnią wiedzy. 

Dzięki i pozdrawiam

Tak, jeśli system ma zintegrowany wymagany sterownik (w przeciwnym razie musiałbyś załadować sterownik z pendriva podczas instalacji systemu).

 

NCQ zwiększa wydajność dysku (głównie zmniejsza czas dostępu).

W przypadku dysków HDD też nie jest obojętna ta funkcja.

 

Tryb AHCI jest też potrzebny do działania funkcji TRIM (chociaż niektóre dyski mają zintegrowaną taką funkcję).

 

A teraz przejdźmy do głównego zagadnienia.

Do jakiego portu masz podłączony dysk systemowy (białego, czarnego czy szarego)?

 

 

To dotyczy ustawień kontrolera Intel.

 

Sprawdź jeszcze jaki jest ustawiony tryb SATA w Marvell ATA Controllers Configurations (bios zakładka Peripherals).

 

 

Przed zmiana czegokolwiek w rejestrze wykonaj kopie rejestru, przykładowa instrukcja http://traxter-online.net/windows/kopia-zapasowa-i-przywracanie-rejestru/ (od sekcji Aplikacja).

 

Dokładna ścieżka gdzie trzeba to zmienić (edytor rejestru uruchom jako administrator)

HKEY_LOCAL_MACHINE\System\CurrentControlSet\services\msahci

Moja płyta główna to GA Z 77 X D3H. Jest 6 portów sata.  2 białe 0 ; 1 (SATA 3 6GB/s)  i 4 niebieskie 2;3;4;5 (SATA 2 3GB/s)

Dysk systemowy SSD jest podpięty do białego portu 0.

 

 

Nie znalazłem w zakładce Peripherals ani nigdzie indziej pozycji   Marvell ATA Controllers Configurations. Bios w wersji F21.

 

 

Zmiana wartości start z 3 na 0 załatwiła sprawę.   System startuje w trybie AHCI :slight_smile:

Dzięki.

Teraz zapewne dysk systemowy jest w Bezpieczne usuwaniu sprzętu (screen)

 

Jeśli Ci to przeszkadza to w Menadżerze urządzeń, w Stacje dysków kliknij prawym na dysk systemowy, Właściwości i podaj informacji przy Lokalizacja.

Nie. Nic niema w bezpieczne usuwanie sprzętu.

Problem tematu można uznać w 100% za rozwiązany.

Jeszcze raz wielkie dzięki za pomoc

 

Pozdrawiam