Parametry kompa za małe

siema

kupiłem wczoraj kompa nowego który powinien mieć 4 gb ramu i 500 gb dysk

Zainstalowałem windowsa ponieważ nie posiadał swojego, był to windows xp, podczas instalacji nie tworzyłem partycji, i zrobiła mi się partycja C o wielkości 127 gb a ramu 3.5 gb. Po zainstalowaniu sp1 a potem sp3 i sterów od karty graficznej, płyty głównej i innych sterów dalej tak jest ;/ / Wie ktoś dlaczego ;/

Co do ramu to XP i systemy 32bitowe nie ogarniaja więcej niż 3,2GB ramu

Klik,google się zepsuło?

Windows XP 32bit nie obsługuje 4GB. Może 2GB przeznaczyć na programy, resztę (do 1,2…1,5GB) na sam system. W Viście SP1 pokazuje całe 4GB, ale i tak nie obsłuży.

Ograniczenie partycji do 120GB istniało dawno temu, coś koło 2001roku. Najwyraźniej to Windows XP RTM, z początków (bez żadnego ServicePacka). Obsługiwał on też zaledwie USB1.1. Po wgraniu najnowszych ServicePacków powinno dać się utworzyuć partcje na reszcie dysku. Ale najlepiej użyć płyty ze zintegrowanym przynajmniej SP2 (podczas instalacji będzie można utworzyć większą partycję), bo SP2 tak poważnie zmienił system, że wgranie go po instalacji to czasem nie to samo, komputer może być zamulony.

Wyjaśnij co masz na myśli w tym co napisałeś. Pierwszy raz widzę taką bezsensowną informację nt. obsługi pamięci przez system Windows

PS. Vista 64 bit obsłuży nawet więcej niż 4 GB pamięci.