Parę pytań dotyczących wyboru sprzętu

Witam!

Jestem nowym użytkownikiem tego forum. Mam problem ze sprzętem i problem dot. wyboru samego sprzętu.

Specyfikacja:

AMD Athlon X2 64 5000+ (Windsor) 5 Ghz razem.

Asus M2A-MX

Palit GeForce 9600GT 512 MB VRam

Samsung 200 GB [to raczej nieistotne]

DVD Samsung…

Zasilacz: iBox 400W czyli istna bomba zegarowa.

Windows XP SP3

Problem #1.

Podczas gry w gry dość wymagające. GTA 4, TOCA itd. co około półtorej minuty gra z 40 fps zaczyna się ciąć jak 150, zchodzi do 3 fps. Po 10 sekundach problem znika.

Myślę, że chodzi tu o zasilacz, raczej nie chodzi tu o radiator na procesorze, czy kartę grafiki. Wszystko jest idealnie czyste, wręcz sterylne. Bardzo dbam o to. Średnia temperatura podczas gry w GTA to 60 dla procesora i 55 dla grafiki.

Problem #2.

Poniekąd łączy się z 1. Co wymienić, standardowy wiatrak od procesora, zasilacz?

I jeszcze mała prośba, widział ktoś może obudowy bez zasilaczy typu desktop/media center w rozsądnych cenach?

Jeśli tak, poproszę o linka.

Z góry dziękuję za pomoc. :slight_smile:

5GHz? Chyba w Twoim śnie ;] Prędkości rdzeni NIGDY się nie sumuje, NIGDY! Masz 2 razy 2,5GHz a nie 5GHz…

Wiem, że mam 2x2.5Ghz. Podałem razem jako informację dodatkową. Co to zmienia, 5 Ghz jest dostępne do komputera.

Tu podkreślić chciałbym, że podczas gry właśnie ~98% procesora jest wykorzystywane. To jest dość dziwne, do GTA mam ostatniego patcha czyli 1.0.3. ze strony RockstarGames.

Swoją drogą to w niczym mi nie pomogło. :stuck_out_tongue:

Nie patrzy się na temperatury średnie, a na maksymalne. Odpal HWMonitor, pograj trochę, aby zaczęły występować te ściny, wyjdź z gry i zrób zrzut HWMonitor.

Ale tak czy siak, jak sam zauważyłeś, wymiana zasilacza jest konieczna, najtańsza propozycja to Modecom MC-350, albo jakiś Pentagram 430W.

Sensowne obudowy chodzą za 120-150zł np. Cooler Master Elite 33x.

Co do prędkości to masz 2x2,5GHz. :stuck_out_tongue:

Dodane 28.05.2009 (Cz) 17:44

Ewentualnie możesz jeszcze pobawić się sterownikami:

-odinstalować wszystkie możliwe sterowniki z dodaj usuń programy, przeczyść kompa Driver Cleaner i CCleaner.

-najnowsze (ze strony producenta płyty głównej) do chipsetu;

-najnowsze do dźwięku (ze strony producenta płyty głównej) + do grafiki (ze strony nVidia);

-najnowszy DirectX pod XP;

-ewentualnie inne sterowniki, jeżeli coś jeszcze nie jest zainstalowane.

Tego raczej nie dostanie, bo wycofali, Fortron 350-PNF, to jest to samo.

Co do sterowników wszystkie zaktualizowane, nic to nie dało.

Oto dane z HWMonitor:

Zasilacz:

CPU: Max: 1.50 V - Min: 1.38 V

+3.3V: Max: +3.34V - Min: +3.3V

+5V: Max: 4.97V - Min: 4.95V

+12V: Max: 13.1V - Min: 12.86V

Procesor:

Maksymalna temperatura: 63C [obydwa rdzenie]

Grafika:

Maksymalna temperatura: 57C

Temperatura na procesorze dość wysoka, ale nie ma powodów do paniki, ani do ścin.

Napięcia mierzy się tylko miernikiem, dlatego nie ma co na nie patrzeć.

Tak czy siak wymiana zasilacza się szykuje…

Ile masz ramu? Może się gry po prostu dławią?

Mam 2GB Kingstona w dual-channel.

Pytanko, czy po tej wymianie zasilacza poprawi się wydajność, tak, żeby tego nie było?

Jeżeli winą tych ścin jest zasilacz to tak, ale nikt nie stwierdził ostatecznie, że to na pewno wina zasilacza, co nie zmienia faktu, że jeżeli nie chcesz ryzykować żywotnością swojego sprzętu, to i tak trzeba go wymienić.

Czy zauważyłeś od jakiego momentu (sytuacji) zaczęło Ci się ścinać?

Czy te ściny występują tylko w grach i czy we wszystkich?

Można sprawdzić jeszcze RAM memtestem oraz czy nie masz spuchniętych kondensatorów (chociaż raczej nie powodowałoby to takich skutków).

Wymienię zasilacz jak najszybciej…

Co do ścin, to każda gra. Tylko, że musi być w 3D. Nawet Operation Flashpoint tnie po jakimś czasie. :smiley:

Rozumiem, że nic nie podkręcałeś?

Sprawdź jeszcze może w jakimś benchmarku graficznym, czy też te ściny (ew jakieś artefakty) będą występować.

Benchmarki graficzne jadą turę z pełnymi efekatami z pełnymi fps, a potem powtarzają z 3 fps i słabą rozdzielczością.

Niczego nie podkręcałem.

Wymień/pożycz zasilacz, wtedy pogadamy, bo już zbytnio pomysłów nie mam…