Parę pytań o CSS3 oraz tło RGBA

Przeglądając bogate zbiory internetu natrafiłem na CSS3, któremu dotychczas się nie przyglądałem.

Dokładniej, interesują mnie:

Natomiast moje pytanie brzmi: czy podane “cuda” mogę wykorzystać w normalnym tworzeniu strony WWW? Teoretycznie, nowe przeglądarki obsługują CSS3 (z wyjątkiem IE), ale szczegółów nie znam.

Natomiast, jeśli chodzi o IE, to jak załatwić sprawę bezboleśnie?

Może i są jakieś ich CSS-owe tricki (naturalnie niezgodne z normami W3C), ale bezboleśnie to jedynie możesz IE wykasować;)

Opera nie obsługuje CSS3, może częściowo.

Musiałbyś podać przykład, bo rozwiązań jest dużo.

Z reguły kończy się na wycinaniu GIF-ów lub PNG-ów oraz wstawianiu w tło dla kilku elementów, coś w stylu

button

[/code]

no i dodajesz CSS - dla “tlo” to jest z reguły 1-pikselowe tło powtarzające się w poziomie, dla lewego i prawego boku są to np. zaokrąglone rogi (tło bez powtarzania, oraz odpowiednie wyrównanie).

Akurat ja tam z CSSa to W3C mam głęboko gdzieś :slight_smile: Dla mnie jest ważne, żeby strona działała.

Z tym IE - osobiście IE nie posiadam (nawet Windowsa nie mam), ale spróbuj przekonać masę wyznawców Internet Explorera (chociażby nieświadome niczego starsze panie :D) aby go zlikwidowali. Czekam z niecierpliwością :slight_smile:

Z samej ciekawości, zrobiłem szablon z border-radiusami (są wszędzie), wstawiłem na browsershotsy, i o dziwo - nawet “egzotyczne” przeglądarki je obsługują! Oprócz IE. Więc problemu chyba nie będzie, ale wolę się spytać, co sądzą o tym bardziej doświadczeni ode mnie :slight_smile:

Żeby mieć pożądany efekt w IE skorzystaj z filtrów do przeglądarki albo z jquery i odpowiednich pluginów.

google:jquery corner,jquery gradient,jquery shadow etc

http://social.msdn.microsoft.com/Search/en-us?query=IE+filters

google: IE gradient filter, IE shadow filter, IE filter list