Parę pytań o komputer z lat 90 - Pamięć SROM, karta graficzna

Witam, muszę się poradzić starszych użytkowników o pomoc z komputerem starszym ode mnie. Kilka pytań mam
1.Pamięć um61256fk-15 (SRAM) w 5 bankach, czy jak dołożę kolejne 4 to zrobi różnicę w starych grach?
2. Czy przycisk turbo działał po dobrym ustawieniu z AMD 133mhz?
3.Potrzebuje kontrolera PS2 i/lub USB (nie mam klawiatury 5-din, ani myszki RS :() Czy każdy z kontrolerów będzie porpawnie działał z windowsem 95/98?
4. Mam też do niego zasilacz AT, komputer odpala, ale nie ufam jemu (leżał około 10 lat w piwnicy, cała pordzewiała obudowa). Czy warto odnawiać ten zasilacz czy szukać na allegro jakiegoś?
6. karta graficzna trident tgui9440-1 - czy jest to dobra karta? Czy warto szukać czegoś mocniejszego? 1mb pamięci, możliwość rozszerzenia do 2
7. Poszukuje obudowy do niego, oczywiście z przyciskiem turbo! czy ma ktoś taką obudowę lub wie gdzie taką w miarę tanio mogę dostać?
8. Co byście polecili do niego zamontować (chodzi mi o bajery z lat 90 ):smiley:
Mam nadzieję, że ktoś będzie w stanie mi pomóc. Niestety to przewyższa moją wiedzę i wierzę w to, że są tu jeszcze ludzie, którzy coś pamiętają z lat 90. Może lipton będzie zainteresowany w zrobieniu recenzji takiego komputera? :slight_smile:

  1. Pamięć o której piszesz, to jest pamięć podręczna procesora. Jej dołożenie powinno wpłynąć na ogólnie lepszą wydajność, ale w grach …
  2. Co nazywasz “dobrym ustawieniem”, i o jakim procesorze dokładnie piszesz?
  3. Możesz zainwestować w kontroler USB na magistrali PCI (zakładam optymistycznie że płyta główna posiada takie złącze), ale czy będzie działał - dużo zależy od reszty sprzętu, wersji systemu operacyjnego (sterowniki) oraz możliwości konfiguracyjnych BIOSu.
  4. Nie naprawia się rzeczy, które działają. (obudowę możesz sobie odmalować - ponoć Hammerite na rdzę … :wink: )
  5. Biorąc pod uwagę pozostałe niewiadome - odpowiem tak: jeśli karta jest sprawna to jest dobra.
  6. Na OLX jest tego od groma …
  7. Napęd CD-R i kartę dźwiękową (w tamtych latach był to szczyt luksusu i technologii)

1.ok, jak znajdę taką to dołożę
2.Chodzi o to, żeby po wciśnięciu przycisku turbo komputer zwalniał. Z tego co pamiętam do 8mhz? Popraw ktoś jeśli się mylę.
3. Najlepiej by było taką z tamtych lat, komputer ma złączą PCI i ISA
4.Niby tak, ale w niektórych miejscach ruda na wylot niemalże je obudowę, dlatego nie wiem czy da się ją uratować
5.Ok, dopóki działa to nie wymieniam
7.Napęd i karta już w nim jest (bogactwo). Myślałem, żeby dołożyć kontroler kart pamięci COMPACT FLASH, bo niestety dysku do niego jeszcze nie mam :frowning: