Parę pytań o zasilacz - eATX, ATX12V

Witam,

otóż jestem w trakcie realizowania zamówienia na płytę główną ASUS M2A-VM, i się trochę przestraszyłem.

Natrafiłem bowiem w jej specyfikacji w zakładce “Złącza I/O na płycie” dwie magiczne nazwy:

24-pinowe gniazdo zasilania EATX

4-pinowe gniazdo zasilania ATX12V

Może mi ktoś szybko to wyjaśnić?

Nie chciałbym (a raczej nie jestem na razie w stanie) kupować nowego zasilacza, a mam jeden z niższej półki, 300W, taki co go tylko wyzywać; czy zwykła wtyczka 20pin ATX z tego zasilacza wejdzie jakoś “tam” ? :expressionless:

I co to jest to ATX12V, i czy to jest niezbędne? Bo zdaje mi się że takiej wtyczki to mój zasilacz już na pewno nie ma…

Pozdrawiam.

http://twojepc.pl/artykuly.php?id=mocne … a_strona=1

W tym artykule nie znalazłem odpowiedzi na moje pytania.

Jednakże przed chwilą otwarłem obudowę, zasilacz to MODECOM Feel II - 300ATX z PFC.

I z tego artykułu się dowiedziałem co nieco o tym PFC, więc chyba nie jest tak najgorzej. Znalazłem również tę 4 pinową wtyczkę +12V, jednakże główna zasilająca płytę główną ma tylko 20 pin.

To dodam kolejne pytanie ode mnie wprost: czy taki sprzęt będzie jak na razie chodził na tym zasilaczu:

ASUS M2A-VM

1 GB DDR 800MHz

HDD ATA 80 GB 7200 RPM

nagrywarka DVD/CD

DVD-ROM

AMD X2 4000+ (technologia 65nm - pobór mocy około 65W, to mniej niż mój aktualny proceosor AMD2000XP+ - około 89W)

no i karta graficzna póki co jest zintegrowana.

No i oczywiście czy ta cholerna wtyczka 20 pin wystarczy na tę płytę jak na razie.

Pozdrawiam

chodzić by chodził ale w każdej chwili może pójść dym, FEEL to syf

kupić przynajmniej Modecom MC-350/400 lub Amacrox Warrior ax400/450PNF

No ale przecież wg mnie to będzie nawet mniejsze obciążenie niż mam aktualnie, więc nie powinno być zagrożenia dymkiem.

No a co z tym EATX?

edit// właśnie zobaczyłem screena tej płyty głównej, i tam jest wejście 24 pinowe:

LINK

Czyli… przymusowo nowy zasilacz?

No nie , przypinasz wtyczkę 20 pin a obok 4 pin.

o wtyczkach

http://zenfist.pl/pelen.php?id=4

czyt punkt 1,2.

to jest wydzielane ciepło, nie pobór.

zasilacz do wymiany, niedawno 300W feela używałem przy pentium1 166, 2gb hdd, cd, karta graf ati mach64 2mb i szmelc grzał się bardziej od Frotrona 350W przy A64 3000+, Biostarze na GF6100/nF410, 80GB, DVD. Feel musiał się grzać wcześniej, jeden kondensator uszkodzony (wypukły), lub padł sam z siebie, feel = tanie komponenty, linia +12V słaba kupuj coś nowszego Amacrox(400,450), Modecom seria MC (350/400), Frotron PNF 80-140 zł, lub tańsze z allegro Delta 350, Frotron 350 THA-P, MDN®, HLN 18-25A na lini +12V ~50 zł. Używając feela narażasz sprzęt, badsectory, mikropęknięcia na płycie, spali się może być tak że serwis nie uzna gwar.

jedyne za co cenie feela to że otworzyłem nim piwo jak nie miałem otwieracza :E