Pare pytań odnośnie C++

Witam.

Otóż chcę się nauczyć C++.

I mam pare pytań:

  • Jaki program używac do C++

  • Jak zrobić aby ten mój program się utworzył.

Ponieważ zainstalowalem SharpDevelop i jak zapisze plik to mi sie otwiera SharpDevelop.

W SharpDevelop mam tak:

#include 

    main()

    {

       cout << "Witam" ;

    }

A co to ma wspólnego z webmasteringiem?

Jaki “program”? Zależnie od upodobań, ja używam głównie edytor tekstu Kate i kompilator g++. Istnieje bardzo duża liczba kompilatorów, IDE, edytorów tekstów przeznaczonych do programowania, jest w czym wybierać.

Jeżeli chcesz się nauczyć programować w C++ to dobrym rozwiązaniem może być zakup książki.

Co do klasycznego Hello world, oto kod:

#include 


int main()

{

    std::cout << "Hello, world!" << std::endl;

}

Nie musisz jeszcze nic z niego rozumieć, najpierw to skompiluj i będzie jak z górki :slight_smile: Na pewno będziesz miał bardzo dużo pytań, jak każdy początkujący, odpowiedzi na większość znajdziesz na forum i/lub na Google.

Co do kompilacji to wystarczy mieć kompilator, napisać w edytorze tekstu kod programu i uruchomić kompilator podając mu ścieżkę do pliku, ten wygeneruje binarkę - to wszystko.

Ja osobiście pod Windows używałem MinGW - ta strona powinna wszystko wyjaśnić: http://www.mingw.org/MinGWiki/index.php/GettingStarted

a jakim plikiem zapisac to ?

i czym mam to otworzyc ?

No i po co Ci to std::*std::? Przy pisaniu dłuższych programów każde dopisywanie std:: to udręka lepiej nie polecać tego nikomu, przy czym Hello World wygląda tak:

#include 

using namespace std;


int main()

{

    cout << "Hello, world!" << endl;

    cin.get();


return 0;

}

Cin.get zapobiega zakończeniu programu tuż po jego uruchomieniu.

Co, kod źródłowy? To zwykłe pliki tekstowe z rozszerzeniem .cpp. Ja pod Windows posługiwałem się Notepad++ i MinGW - pierwszy znajdziesz na dobreprogramy.pl, drugi tu: http://www.mingw.org/MinGWiki/index.php/GettingStarted. Po skompilowaniu dostajesz plik wykonywalny, który można uruchomić. Żeby zobaczyć napis (Hello, world!) trzeba program uruchomić spod linii poleceń.(tz. wiersz poleceń sam się uruchomi, ale zaraz po wykonaniu programu się zamknie i nic nie zobaczysz)

Polecam DevCpp dobry kompilator ze środowiskiem, w sam raz dla początkujących.