Parę pytan odnośnie routerów i ich funkcji


(arlid) #1

Witajcie. Mam parę pytań odnośnie zasad działania routerów i ich funkcji.

Jak strona internetowa odczytuje IP komputera? Jest to IP routera (np. 192.168.0.22) czy jest to IP od dostawcy?

Co to jest funkcja QSS dostępna w niektórych routerach. To jakieś dodatkowe zabezpieczenie Wi-Fi? Jak to działa?

Czy podczas korzystania z routera spada prędkość łącza (jest dzielona na wszystkich)?


(roobal) #2

Strona internetowa nie odczytuje adresu IP, robi to serwer, na którym hostowana jest strona WWW czy inna usługa. Każdy pakiet IP zawiera informację na temat odbiorcy i nadawcy, tj. pakiet IP zawiera adres docelowy (destination address), czyli adres serwera, z którym chce się połączyć, oraz adres źródłowy (source address), czyli adres hosta, który chce połączyć się z serwerem.

Jeśli host nie ma adresu publicznego, jest to adres routera. Jeśli router też nie ma adresu publicznego, jest to adres routera ISP, który zajmuje się obsługą NAT, czyli tłumaczeniem adresów prywatnych na adresy publiczne. NAT przechowuje w swojej tablicy adresy prywatne, które przetłumaczył na adres/adresy publiczne i stąd wie jak przetłumaczyć adres publiczny na adres prywatny, jak wyczyścisz tablicę NAT, to pakiet nie dotrze do hosta, router odrzuci taki pakiet, jeśli nie będzie miał informacji jak go przetłumaczyć i do kogo skierować.

Z tego co się orientuję QSS to to samo co WPS. Nazwa QSS, jeśli się nie mylę, jest popularna w routerach TP-Linka. To nie jest dodatkowe zabezpieczenia, a raczej takie ułatwienie, które w reczywistości nie jest bezpieczne, bo WPS niedawno został złamany.

Nie wiem co masz dokładnie na myśli. Jeśli chodzi Ci o to czy mając komputer podłączony bezpośrednio do internetu, czy przez router, to szybkość łącza się nie zmiania, może jedynie spaść wydajność routera, który musi, np. NATować pakiety. Jeśli masz duży ruch w sieci LAN, to również ma to wpływ na wydajność routera. Natomiast router stara się dzielić sprawiedliwie połączenie poprzez multipleksowanie, które polega na przeplataniu pakietów, tzn. jeśli dwa komputery wysyłają pakiety do sieci, to jeden nie czeka na drugiego, router wysyła, np. jeden pakiet z jednego kumputera i po nim jeden pakiet z drugiego komputera. Oczywiście tym można sterować przy użyciu QoS, gdzie można określić, że np. pakiety z nagłówkiem http mają mieć wyższy priorytet, niż pakiety z nagłówkiem p2p, co sprawi, że pakiety http będą wysyłane częściej, niż pakiety p2p.