Parkowanie głowicy jak to wyłączyć?

Hej!

Mam problem ze swoim laptopie który towarzyszy mi praktycznie od zawsze. Często w ciągu dnia komp się przywiesza na klika sekund. Zacinka jest na całej linki po dzwięk w głośnikach, na aplikacjach kończąc na kursorze… Wyczytałem, że jest to spowodowane parkowaniu głowicy dysku…Na kompie mam porządek w rejestrze w programach oczywiście antywir jest więc wirusów także nie ma. Pod uwagę biorę tylko problem z dyskiem. Na stacjonarnym nie ma takiego problemu… tylko na laptopie… jest to mege denerwujące że niby laptop jest szybkie a tu dysk wszystko psuje…

Te parkowanie jak wyczytałem to jest to podobno zabezpieczenie dysku przed uszkodzeniem jakby spadł z jakieś wysokości… Ja nie jestem masochistą dla siebie i dla innych i nie rzucam laptopem o ściany. Ni widzę sensu aby mieć wł te parkowanie u siebie… Paradoksalnie skraca on żywot dysku! ja mam wciągu 550 ponad 150000 parkowań głowicy… I prze to te zawieszki są (tak myśle).

Ja te parkowanie całkowicie wyłączyć?? jest to dysk od WD a dokładnie WDC WD5000BEVT-35A0RT0 (soft: 01A01). Ma także przenośny dysk od samsunga s2 i nie mam z nim jakich kol wiek problemów… tylko z tym badziewie od wd

Czy ktoś wie jak te parkowanie głowicy wyłączyć kompletnie??

Myślałem też na zmianą dysku… ale jak wszystkie 2.5 calowe tak mają no to nie ma sensu.

Powinno pomóc - w zarządzaniu energią pobaw się wartością dotyczącą wyłączania dysków twardych po okresie bezczynnosci. Mniemam że dzieje się tak po chwili nieuzywania kompa, pewnie na baterii.

Szczerze mówiąc nie sądze że się tak dzieje w trakcie codziennej pracy, ale tak jak sam wynalazłeś info służy to jako zabezpieczenie.

Odpisz czy pomogło…

tylko że komputer mi się wiesza kiedy ja na nim coś robię… poustawiałem jak mówiłeś aby nigdy dyski nie zostały wyłączone na bateriach jak i na zasilaczu. Ale coś to nie działa… prze chwilą zawiesił się yt… W tle miałem włączone tylko avg i ff… nie wiem już jak z sobie tym shitem poradzić