Partition Magic 8 - zmiana rozmiaru partycji

Mam dysk 120 GB w moim laptopie. Podzielony na 2 partycje: C:\ podstawowa (15GB) i D:\ logiczna (100GB). C jest systemowa z Win XP Pro (system plików NTFS). Brakuje mi już na niej miejsca, więc postanowiłem przerzucić trochę z D za pomocą PM 8 (kiedyś w gazecie była pełna wersja).

Program wykrywa dysk, partycje, ich rozmiary. Problem zaczyna się przy próbie zmiany rozmiaru którejkolwiek z nich. Włącza się kreator itd., ale nie możliwości zmiany wartości. Wpisywanie ręcznie ani klikanie w strzałki nie skutkuje żadną reakcją.

Co może być przyczyną takiego zjawiska?

Pzdr

SebaZ

PS. na D jest 20 GB wolnego miejsca, defragmentowana, chkdisk bez błędów.

Witam.

Nie chcę gdybać, czy to była pełna wersja czy jakiś trial. Jeśli nie możesz dokonywać zmian (zastosować ich) mógł to być trial.

Spróbuj Gparted Live-cd, obejrzyj screeny w internecie z jednego i drugiego programu, po interfejsie poruszamy się tak samo.

http://www.dobreprogramy.pl/GParted,Pro … 13209.html

Ważne: Partycje muszą być ZDEFRAGMENTOWANE przed zmianą rozmiaru (grozi utratą danych).

A co do Gparted - spróbuję.

Po co się męczyć ? :roll: Zainstaluj http://www.dobreprogramy.pl/EASEUS-Part … 12861.html

Hej,

A ja myślę, że nie w tym rzecz… Wszystko wynika z jednego faktu - że jedna z partycji jest partycją podstawową, a druga logiczną. Z takiego układu robi się to nieco inaczej, bo trzeba pamiętać o zmniejszeniu także partycji rozszerzonej. :slight_smile: Więc zostańmy przy programie GParted. Po uruchomieniu komputera z płyty LiveCD wykonujemy poniższe czynności:

:arrow: klikasz na partycję logiczną - oznaczona zielonkawym kolorem i z oznaczeniem ntfs w polu File System - i wybierasz Resize/Move. Zmniejszasz następnie wielkość partycji, zgodnie z uznaniem,

:arrow: klikasz na partycję rozszerzoną- oznaczona niebieskawym kolorem i z oznaczeniem _extended_w polu File System - i wybierasz Resize/Move. Zmniejszasz następnie wielkość partycji maksymalnie o tyle, o ile zmniejszyłeś partycję logiczną. Po zabiegu tym powinien pojawić się nieprzydzielony obszar dyskowy,

:arrow: klikasz na partycję podstawową, czyli w twoim przypadku systemową © i znów polecenie Resize/Move - powiększasz rozmiar dysku o wielkość, która nie jest przydzielona,

:arrow: po powyższych krokach klikasz Apply i zatwierdzasz chęć dokonania zmian.

I gotowe!! :slight_smile:

Pozdrawiam,

Dimatheus

Dzięki, zadziałało :slight_smile:

@Dimatheus - Dziękuję za przypomnienie o tych ************** ramkach. Swoją drogą mogli to lepiej rozwiązać :wink:

EDIT

Nie używaj dosadnego języka

Golden Finger

Hej,

Nie ma sprawy… :slight_smile: W sumie to jedna z rzeczy, dzięki której wiele zrobić można. Tak jak z maską w PhotoShop’ie… :slight_smile:

Oni jak oni - ten kto wymyślił, że najpierw robi się partycję rozszerzoną, a dopiero na niej logiczną… :stuck_out_tongue:

Pozdrawiam,

Dimatheus