Partition Magic 8 - zmiana rozmiaru partycji


(SebaZ) #1

Mam dysk 120 GB w moim laptopie. Podzielony na 2 partycje: C:\ podstawowa (15GB) i D:\ logiczna (100GB). C jest systemowa z Win XP Pro (system plików NTFS). Brakuje mi już na niej miejsca, więc postanowiłem przerzucić trochę z D za pomocą PM 8 (kiedyś w gazecie była pełna wersja).

Program wykrywa dysk, partycje, ich rozmiary. Problem zaczyna się przy próbie zmiany rozmiaru którejkolwiek z nich. Włącza się kreator itd., ale nie możliwości zmiany wartości. Wpisywanie ręcznie ani klikanie w strzałki nie skutkuje żadną reakcją.

Co może być przyczyną takiego zjawiska?

Pzdr

SebaZ

PS. na D jest 20 GB wolnego miejsca, defragmentowana, chkdisk bez błędów.


(marcin82) #2

Witam.

Nie chcę gdybać, czy to była pełna wersja czy jakiś trial. Jeśli nie możesz dokonywać zmian (zastosować ich) mógł to być trial.

Spróbuj Gparted Live-cd, obejrzyj screeny w internecie z jednego i drugiego programu, po interfejsie poruszamy się tak samo.

http://www.dobreprogramy.pl/GParted,Pro ... 13209.html

Ważne: Partycje muszą być ZDEFRAGMENTOWANE przed zmianą rozmiaru (grozi utratą danych).


(SebaZ) #3

A co do Gparted - spróbuję.


(kuboludek100) #4

Po co się męczyć ? :roll: Zainstaluj http://www.dobreprogramy.pl/EASEUS-Part ... 12861.html


(Dimatheus) #5

Hej,

A ja myślę, że nie w tym rzecz... Wszystko wynika z jednego faktu - że jedna z partycji jest partycją podstawową, a druga logiczną. Z takiego układu robi się to nieco inaczej, bo trzeba pamiętać o zmniejszeniu także partycji rozszerzonej. :slight_smile: Więc zostańmy przy programie GParted. Po uruchomieniu komputera z płyty LiveCD wykonujemy poniższe czynności:

:arrow: klikasz na partycję logiczną - oznaczona zielonkawym kolorem i z oznaczeniem ntfs w polu File System - i wybierasz Resize/Move. Zmniejszasz następnie wielkość partycji, zgodnie z uznaniem,

:arrow: klikasz na partycję rozszerzoną- oznaczona niebieskawym kolorem i z oznaczeniem extendedw polu File System - i wybierasz Resize/Move. Zmniejszasz następnie wielkość partycji maksymalnie o tyle, o ile zmniejszyłeś partycję logiczną. Po zabiegu tym powinien pojawić się nieprzydzielony obszar dyskowy,

:arrow: klikasz na partycję podstawową, czyli w twoim przypadku systemową © i znów polecenie Resize/Move - powiększasz rozmiar dysku o wielkość, która nie jest przydzielona,

:arrow: po powyższych krokach klikasz Apply i zatwierdzasz chęć dokonania zmian.

I gotowe!! :slight_smile:

Pozdrawiam,

Dimatheus


(SebaZ) #6

Dzięki, zadziałało :slight_smile:

@Dimatheus - Dziękuję za przypomnienie o tych ************** ramkach. Swoją drogą mogli to lepiej rozwiązać :wink:

EDIT

Nie używaj dosadnego języka

Golden Finger


(Dimatheus) #7

Hej,

Nie ma sprawy... :slight_smile: W sumie to jedna z rzeczy, dzięki której wiele zrobić można. Tak jak z maską w PhotoShop'ie... :slight_smile:

Oni jak oni - ten kto wymyślił, że najpierw robi się partycję rozszerzoną, a dopiero na niej logiczną... :stuck_out_tongue:

Pozdrawiam,

Dimatheus