Partition Wizard Home Edition - Jak połączyć i podzielić dysk z danymi?

Witam,

Nie napisałeś która partycja jest partycją systemową czyli na której zainstalowany jest system. Zakładając, że jest to partycja o wielkości 15 GB, to zostaw ją w spokoju ewentualnie powiększ o potrzebną ilość GB, a pozostałe partycje połącz w jedną. Osobiście wolę zdecydowanie mieć klika mniejszych partycji niż jedną wielką bo wszystkie operacje na partycjach wykonywane będą szybciej na mniejszej partycjach niż na jednej wielkiej, ale to Twój wybór.

Jeżeli połączysz wszystkie trzy partycje, to chyba tylko przy pomocy czarodziejskiej różdżki można będzie wyodrębnić automatycznie z tej jednej partycji  partycję z samym systemem i partycję z pozostałymi danymi.

Nie wiem, co rozumiesz przez partycję z danymi. Jeżeli np. są to pliki muzyczne, graficzne, filmy itp. to zawsze można je sobie przerzucić na dowolną partycję.

Zapomniałem napisać która to partycja systemowa, nie jest to ta 15GB, właściwa to 225GB.

To jednak utworzę jedną na system, i dwie pozostałe na dane, tak mi będzie odpowiadać.

Żeby móc szykować instalacja na tym dysku.

Jak już podzielę, to czy mogę usunąć bezpiecznie foldery z starego systemem Windows 7 i te pliki BOOTa?

Nie da się usunąć działającego systemu.

Usunąć to będziesz mógł dopiero wtedy jak zainstalujesz ponownie system na innej partycji.

Gdybym nie był zbyt wprawny w tych operacjach które chcesz dokonać i gdyby mi zależało aby nic nie stracić i  wszystkie zmiany były wykonane poprawnie, to wykonał bym to tak:

  1. Przeniósł bym ręcznie foldery z danymi z dysku systemowego na inne partycje.

  2. Zmienił wielkość dysku systemowego do wielkości jaka mi odpowiada.

  3. Zainstalował ponownie system na tym samym dysku systemowym( z formatowaniem go).

Jeśli chodzi o dyski z danymi to już można się dowolnie bawić (łączyć, rozdzielać, zmieniać wielkość i nie powinno być problemów o ile nie ma błędów na dyskach. Zaleca się przed działaniami na partycjach wykonanie:

scandisk i defragmentację partycji)

 

Ja wiem o tym że nie można systemu jak na nim się pracuje, ten dysk włożyłem do obudowy przenośnego dysku, teraz mam go podłączonego do laptopa, teraz mogę usunąć wszystkie pliki związane z systemem z tego dysku tak?