Partycja boot przed partycją root, czy na odwrót, czy bez różnicy?

Czy jak się ma partycję /boot to czy ona powinna być przed partycją root, czy odwrotnie czy nie ma to żadnej różnicy ?

 

I cz jest różnica w numeracji [sdaX] partycji w ten sposób:

 

Chodzi mi o to co jest poniżej, powyżej jest kolejnośc tak jak trzeba.

sda4 - partycja rozszerzona

Dyski logiczne:

sda6 - partycja boota

sda7  -partycja root

sda5 - partycja home

 

Bądź zamiast:

sda6 jest sda8

sda7 jest sda6

sda5 jest sda7

kolejność nie ma znaczenia, nie wiem czy boot ci potrzebna, na nigdy nie używałem na desktopie

 

/ i /home wystarczy jak masz dużo RAM a jak mało to możesz sobie swap zrobić

Dzięki, mam 4GB ramu.

Zrobiłem boot oddzielnie aby móc zaszyfrować również partycję root, bo nie można zaszyfrować partycj bootującej. I teraz nie wiem czy jest sens szyfrować partycję root.

I zauważyłem, że szybciej się bootuje system, albo to tylko takie subiektywne odczucia.

no że masz kilka wersji jądra, 3.10, 3.12 3.14 3.17 itp… ja mam dwa kernele, jakiś memtest i coś tam jeszcze i partycja /boot zajmuje 60mb ale zawsze możesz nieużywany kernel usunąć.

 

nie ma żadnego sensu szyfrować partycji  /, tylko /home

 

numerki partycji nie mają znaczenia, podobnie jak kolejność.

OK, już jest jaśniej :slight_smile:

Że tak się spytam: Po co ci szyfrowanie partycji ?? Zawsze przecież można zaszyfrować tylko pliki które chce się ukryć, a wtedy nie tracimy na wydajności.

a po co wogóle na desktopie szyfrować pliki? nie prościej dać hasło na otwarciu pliku, lub po prostu ukryć plik (kropka na początku nazwy)? Można ewentualnie dać hasło na kompa (w biosie) i wtedy można czuć się bezpiecznym.

Jaki program do szyfrowania plików na Kubuntu?

@up: kgpg - powinien być w standardzie; jeżeli nie ma to zainstaluj przez apt-get.