Partycja D zniknęła w Viście

Otóż dziś potrzebowałem zmniejszyć trochę partycję D, by utworzyć z odjętego miejsca nową partycję. Skorzystałem z narzędzia wbudowanego w Windowsie, które uruchamia się poprzez kliknięcie PPM na komputerze i kliknięcie “zarządzaj”. Wszystko pięknie, system wziął się do pracy, ale po ukończeniu pojawił się niebieski ekran, a następnie komputer się uruchomił ponownie. Potem okazało się, że cała partycja D zniknęła. Korzystałem z Testdisku, Acronis Disk Directora, ale nic nie pomogło. Wiem tylko, że dane pozostały, ponieważ w Acronisie je widać. Gdy w owym programie kazałem przypisać literę, wyświetlił się komunikat, że operacja ukończona pomyślnie, ale tak naprawdę nic się nie zmieniło. Jak nie było D tak nie ma. Próbowałem to samo w wyżej wymienionym narzędziu Windowsa, ale pisze tak:

“Nie można ukończyć operacji, ponieważ widok konsoli Zarządzanie dyskami jest nieaktualny. Odśwież widok za pomocą zadania odświeżania. Jeżeli problem nie ustąpi, ponownie uruchom konsolę Zarządzanie dyskami lub ponownie uruchom komputer”. Próbowałem z wszystkim co ten komunikat mi radził, ale nic nie dało. Partycja miała/ma 76GB z czego ok. 70GB zajęte, więc wolałbym, żeby wszystko wróciło. Korzystam z Visty.

Odpal dystrybucję Linuksa LiveCD. Pomoże Ci GParted. W LiveCD Ubuntu jest od razu zainstalowany. Poza tym, możesz ową partycję swobodnie przeglądać z poziomu Linuksa. Jeśli GParted nie pomoże, to bez problemu przekopiujesz dane np. na pendrive’a.