Partycja dla Suse

Witam !

LAda dzień przyjedzie do mnie Suse 10, więc sobie troszkę o nim poczytałem. Jedną z rzeczy, która mnie zaniepokoiła to rozmiar partycji, jaką wymaga ten system. Wynosi on 2,5 GB dla standardowej instalacji. U mnie dysk C: wynosi 2 GB, a więc trzeba go bedzie zwiększyć. Ale kiedy ? Podczas instalacji pojawi się taka opcja czy trzeba to zrobić przed ?

Dziękuję i pozdrawiam

Możesz to zrobić przed instalacją jak i podczas niej. Decyzja należy do Ciebie. Podczas instalacji będziesz miał do czynienia z prostym menadżerem partycji w którym możesz zrobić praktycznie wszystko.

Złączono Posta : 12.02.2006 (Nie) 22:14

…jeżeli masz w tym momencie Windowsa i jakieś dane na tej partycji na której chcesz zainstalować SuSE to radzę już teraz te dane przerzucic w inne miejsce i powiększyć partycję na Linuxa.

Złączono Posta : 12.02.2006 (Nie) 22:14

…a no i nie zapomnij o partycji SWAP !!

a co to za zwierzę ?

P.S. Nie chcę mieć dwóch systemów naraz. Będzie tylko linux

SWAP, to partycja wymiany, pod windowsem byl na to przeznaczony plik, tutaj jest osobna partycja, ktora jest wykorzystywana w miare potrzeby

…dlatego radzę zrobić chociaż kilku MB

PS. A ile masz RAM ??

mam 192 MB ramu

…więc uwierz, przyda Ci się partycja SWAP!

a jaki ma mieć rozmar ? (mój cały dysk to 10 Gb)

Jeżeli masz 192 MB RAM to taką optymalna wielkością dla partycji SWAP będzie w/g mnie 192 do 256 MB - to zależy już od Ciebie.

ja bym zaryzykowal nawet troszke wiecej, na ubuntu, rozmiar SWAP’a ustawia sie sam przy instalacji (sugerowny rozmiar) u mnie na 9GB hdd nastawil sie na jakies 320MB (512 MB RAM). wiem ze to niby sporo jak na male dyski, ale sadze ze warto to poswiecic dla lepszej wygody pracy

Zgadzam się !!

Jezeli chodzi o partycje SWAP to ja mam Linuxa Suse 10.0 i 128MB Ram-u. Na partycje SWAP przeznaczyłem około 360Mb i działa ok :wink:

a ja bym zastanowił się przy nieco starszym sprzęcie nad systemem plików - jestem początkujacym i czytałem, że ext3 jest szybszy niźli reiser (czy jakoś tak) który jest wybierany jako domyślny …

to mi się wydaje w przypadku suse może mieć wpływ na szybkość tego systemu

jak fat32 do ntfs? czy słuszne porównanie szybkości?

Pozdrawiam