Partycja MBR czy GPT?


(Djzon) #1

Partycja MBR czy GPT? (Win7)

Pierwsze pytanie odnośnie czy lepiej założyć wszystkie partycje jak GPT czy lepiej MBR na dysku 2TB?

A drugie pytanie. Gdyby z jakiegoś powodu zepsuła się partycja lub nastąpiła utrata danych itp. to czy programy do odzyskiwania danych radzą sobie z takimi partycjami (GPT)? Lub czy z partycji GPT trudniej odzyskać dane, czy nie ma to żadnego znaczenia?

Trzecie pytanie czy partycja GPT jest widoczna w trybie awaryjnym?


(Pablo_Wawa) #2

GPT się używa dla dysków powyżej 2 TB, bo takie ograniczenie ma MBR. Oczywiście można i dla mniejszych, ale korzyści są nie za wielkie (można mieć wiele partycji).

Dodatkowo jeśli dysk ma być bootowalny (startowy dla jakiegoś systemu), to tylko Win 7 64-bit z UEFI jest w stanie z niego zbootować (no i inne systemu Unix/Linux też chyba potrafią).

Jeśli chodzi o odzyskiwanie danych, to może się okazać, że niektóre programy nie radzą sobie z dyskiem GPT, bezpieczniejszy/pewniejszy od strony obsługi przez programy jest jednak MBR.

Nie widzę przeszkód, żeby Windows w trybie awaryjnym nie widział dysku GPT, jeśli w normalnym go widzi.

http://en.wikipedia.org/wiki/GUID_Partition_Table

http://msdn.microsoft.com/en-us/library/windows/hardware/gg463525.aspx


(dragonn) #3

MBR jest sprawdzony i prostszy, w przypadku GPT w ogóle musisz mieć specjalną partycję BOOT (FAT32 z tego co pamiętam, ma kilkanaście MB). Dodatkowo musisz mieć płytę główną z UEFI jeżeli chcesz go zbootować. Jeśli masz możliwość to bierz MBR, na MBR też można mieć wiele partycji (więcej niż 4) przez partycje rozszerzone ;).


(Qba Lukaszczyk) #4

Ja dla odmiany polecę GPT. Nowoczesne i wygodne.


(Djzon) #5

Jedna partycja GPT nie jest widoczna w trybie awaryjnym (zwykły BIOS) (Dysk 3 TB podzielony na 4 partycje) Jedna partycja jest podzielona programem gigabyte 3TB+ Unlocker (z powodu ograniczenia - zwykły BIOS)


(Pablo_Wawa) #6

@djzon: zapewne w trybie awaryjnym nie jest ładowane/uruchamiane to oprogramowanie Gigabyte Unlockeri jeśli się ono nie da potem w tym trybie uruchomić (tak by udostępniło dodatkową przestrzeń powyżej 2 TB), to nic się z tym nie da zrobić.


(Djzon) #7

W normalnym trybie Crystal Disk Info albo HDD Tune też nie wykrywa tej dodatkowej przestrzeni stworzonej przez Unlocker (około 700 GB)