Partycja na Vistę

Witam,

na swoim Dell’u zresetowałem system do stanu fabrycznego, mam czystą Vistę - dysk został sformatowany automatycznie nie pytając mnie o ewentualne partycje i ich rozmiary

jak teraz (przy zainstalowanym już systemie) wydzielić 50GB dla partycji systemowej a resztę zostawić na osobnej?

dzięki, pozdrawiam

Na początek wykonać czyszczenie systemu i rejestru Ccleaner następnie defragmentacja a na koniec pobranie Easeus Partition Menager i przy jego pomocy pomniejszyć partycję systemową do 50GB z powstałej przestrzeni nieprzydzielonej utworzyć partycje wg. własnego uznania.

Kliknąć start - prawym na komputer - zarządzaj - zarządzanie dyskami - prawym na dysku c - zmniejsz wolumin - podać rozmiar w mb - dalej i zakończ - potem prawym na puste miejsce - utwórz partycję (wcześniej wykonaj defragmentowanie dysku c). I nie musisz na razie nic czyścić ccleanerem ponieważ system co dopiero zainstalowałeś, więc nie ma żadnego syfu.

Wyczyszczenie systemu i rejestru zawsze ma sens, sama instalacja preinstalowanego systemu pozostawia sporo śmieci, nie był stawiany czysty system !!

Zapomniałem dodać, przydatne może być ograniczenie ilości miejsca na dysku dla przywracania systemu, które w tym momencie zajmuje ok.12% przestrzeni dysku, czyli podczas próby pomniejszenia partycji system może się “stawiać” i nie dać możliwości pomniejszenia o żądaną przestrzeń, możesz również całkowicie wyłączyć przywracanie jednak nie polecam tego, lepiej zastosować się do tej porady i ograniczyć przestrzeń zarezerwowaną do np. 2,5/3 GB.

Możesz również wyłączyć hibernację, odzyskasz przestrzeń na dysku równą ilości zainstalowanego RAM, instrukcja :google:

Zgadzam się, producenci wraz z własnymi instalacjami przemycają mnóstwo crapware’u… niestety, a te zaśmiecają tylko system.

Zazwyczaj też producenci dołączają płytkę z czystym systemem (lub choćby możliwość jej stworzenia). Skoro duch.4.pl mówi, że postawił czystą Vistę to znaczy, że bez crapwaru.

Nie wiemy czy duch.4.pl jest na tyle “obcykany”, aby wiedzieć czym różni się instalacja z czystej płytki od tej z recovery lub podobnej :lol: Biorąc pod uwagę, że nie było wyboru podziału na partycje etc. … to chyba jednak to drugie :wink:

mówcie mi duch 8)

to była instalacja z firmowej partycji do odzyskiwania systemu

z tego co mówicie lepiej ponownie zainstalować z płyty? w tym celu - o ile pamiętam - w biosie trzeba ustawić zdaje się boot z napędu DVD

jaki to był klawisz aby przy rozruchu wejść do biosu?

Skoro to Dell, to naciśnij F12 - wtedy uruchomisz menu wyboru rozruchu, wskaż napęd… i voila. Z tym tylko, że jeśli to płytka dołączona do lapka, to wierz mi, że nie różni się niczym od partycji recovery - będzie to samo :slight_smile:

płytę mam też od Dell’a więc bez różnicy

czy CCleaner sam rozpozna co jest crapware’m od producenta czy ja muszę to wiedzieć i mu wskazać?

Czy przez zwykły Windowsowy “zarządzacz dyskami” zmniejszę partycję systemową bez potrzeby ponownej instalacji systemu?

Wiesz co, poza użyciem CCleanera, warto pousuwać zbędny soft - daj tutaj obrazek z apletu Dodaj i usuń program - zaraz doradzimy co na śmietnik :slight_smile: Potem dopiero uruchom “odkurzacz” i pousuwasz resztę zbędnych pliczków :slight_smile:

jaki zbędny soft, skoro zresetowałem system? na pewno są tam jakieś rzeczy typu obsługa kamery czy inne nieużywane, które wystarczy raczej CCleanerem z autostartu wywalić, bo może kiedyś się to przyda

nie mogę teraz zrzutu wysłać bo jestem w pracy

zależy mi raczej o partycji dla Visty o wielkości 50GB

No to odpowiedź na swoją prośbę masz już na początku (post semtexa).