Partycja na WindowsXP Pro

Jaki rozmiar partycji systemowej najlepszy jest do Windows XP Pro?Czy robi się to według jakich zasad (np. procentowo zależnie od wielkości dysku,czy tylko zachować jąś minimalną wielkość na Windows XP a resztę podzielić tak,jak mi odbije?..Więc jest jakaś zasada jaką wielkość systemowej partycji najlepszą dla działania Windows XP pro zrobić na nowym dysku?..Za konkretne fachowe porady z góry dziękuję.

Na system starczy ok 30GB, ale możesz i więcej jeżelei będziesz programy instalował na dysku C.

Zależy jakiej pojemności Masz dysk twardy myślę że minimalnie 15 GB powinno wystarczyć ale jeżeli możesz daj nawet 50 GB z partycji systemowej szybko miejsce lubi uciekać :slight_smile: optymalizacja dysku systemowego przeprowadzana co jakiś czas pozwala odzyskiwać troszkę miejsca :slight_smile:

Nie ma! Jest tylko minimum, które nikt nie stosuje! Poza tym, zasadniczo są dwie “szkoły” dzielenia dysku:

  • Jeśli komputer należy do początkującego użytkownika, to partycja systemowa powinna być tak duża (bardzo duża!), by mógł domyślnie instalować wszystko jak leci na nią właśnie. Wówczas nieco gigabajtów należy zostawić na drugą partycję, tzw. “magazynową” (fotki, filmy, dokumenty itp.), aby zawartość nie zginęła w razie awarii systemu.

  • Zaawansowany użytkownik stosuje niedużą partycję systemową (8-20 GB) i odrębną, dużą na instalowane aplikacje (tzw. “dane”) i jeszcze trzecią na “magazyn”. Wtedy jednak podczas instalowania aplikacji trzeba pamiętać o zmianie domyślnej ścieżki “C/Program Files/…”

zawsze można zmienić 1 klucz w rejestrze i automatycznie będą się instalować np do D:/aplikacje