Partycja pod fedorę

Witam

Przez zajęcia w szkole zmuszony jestem zainstalować Fedorę (głownie chodzi o pisanie prostych skryptów). Sprawa jest tego typy że mam 3 partycje. Na ostatniej mam 100GB wolnego miejsca. Jest możliwość odseparowania trochę pamięci tak aby stworzyć 4 partycje i nie stracić swoich starych plików? Jeśli tak jakim programem? Ile miejsca potrzebuje na fedorę ?

pozdrawiam

Temat wałkowany tutaj dziesiątki, w internecie dziesiątki tysięcy razy.

Uwagi:

  1. Na wstępie zdefragmentuj partycję, żeby zminimalizować niebezpieczeństwo poharatania plików

  2. Jesteś pewien, że masz tylko trzy partycje? To znaczy, wliczasz do tego niewielką, ukrytą automatycznie tworzoną przez Windowsa? Pamiętaj, że możesz mieć maksymalnie cztery partycje podstawowe i utworzenie kolejnej może skończyć się źle.

Instalator graficzny najnowszej Fedory automatycznie zagarnia cały dysk, więc nie zainstalujesz jej bez utraty danych. Żeby tego uniknąć, zainstaluj Fedorę 17 i zaktualizuj ją do 18. Jeżeli to prosta zabawa a nie regularne użytkowanie, wystarczy ci jedna partycja / do wszystkiego - 10-15 GB. Właściwie najbezpieczniejszym i najprostszym wyborem byłaby instalacja Osiemnastki na maszynie wirtualnej.

Skoro linux potrzebny Ci tylko do pisania skryptów, to zainstaluj go jako maszynę wirtualną np. przy pomocy VirtualBoxa.

Mam 3 + 1 tą malutka…

No to musisz całkowicie usunąć jedną, stworzyć partycję rozszerzoną i w jej ramach utworzyć potrzebną liczbę partycji logicznych. Pamiętaj, że w dalszym ciągu istnieje problem pochłaniania całego dysku przez Fedorę 18.