Partycja przywracania czy czysta instalacja z nośnika - laptop Lenovo


(przemek1234) #1

Mój laptop wymaga odświeżenia systemu głównie dlatego, że wraca na dniach z serwisu (port USB nie działał), a wolę po takim używaniu komputera przez obce osoby zawsze system na nowo postawić. I stąd pytanie:

 1. Czy lepiej wg Was przywrócić system z partycji przywracania i przebrnąć przez wszystkie aktualizacje do 10’ki (jest tam bardzo stara kopia z 2015 roku jeszcze) oraz pousuwać zbędne śmieci od producenta czy może lepiej zainstalować system z zewnętrznego nośnika? Oryginalnie był tam Windows 10.
 2. Czy po instalacji czystej jest potrzeba instalacji jakichś driverów z Internetu czy te które znajdzie system są wystarczające?
 3. Czy w ogóle myślenie moje, żeby postawić na nowo system jest słuszne?

(07-03-2018) #2
 1. Bezdyskusyjnie nowy

 2. Przeważnie sam pobierze właściwe, ale zdarza się, że trzeba.

 3. Jeżeli masz ochotę stawiaj. Nie wiem co mam powiedzieć :blush:


(AnonimX) #3
 1. Lepiej postawić od nowa - bez śmieci od producenta.
 2. Niektórych sterowników może nie wykryć i trzeba pobrać ze strony producenta.
 3. Oczywiście że ma sens.

(Xim) #4
 1. Ja zawsze kasuję partycję przywracania i instaluję czysty Win. A ściągnij sobie system poprzez https://www.microsoft.com/pl-pl/software-download/windows10 wypal na pendrive i z głowy
 2. Ogólnie wszystkie drivery Windows 10 zapewni Ci. Później możesz sobie wejść w Menedżer urządzeń i sprawdzić sobie. Zawsze możesz sobie też porównać Twoje wersje z wersjami od strony producenta
 3. Jasne :slight_smile: Ja np co pół roku stawiam na nowo system aby lepiej hulał. Nie wiadomo jak by rozsądnie się z nim obchodzić i jak dbać, to raz na jakiś czas dobrze postawić na nowo, u mnie co pół roku. Kilka godzin i z głowy.

(07-03-2018) #5

Ja średnio raz na tydzień odtwarzam partycję. 10minut łącznie.


(Xim) #6

Instalacja samego Windowsa z pendrive to 20 min czy tam 30. Ale wgranie całego softu, skonfigurowanie, itd to już łącznie u mnie z 4h.
Ale jaka później radość, wszystko nowe i czyściutkie :wink:

PS. Zresztą, jak dla mnie to też sama przyjemność instalowanie sobie wszystkiego na nowo. Pewnie jest to dziwne :sunglasses:


(07-03-2018) #7

Nie lepiej clonezillą sobie zrzucić dysk? Obraz będzie zajmował z prawie połowę mniej niż faktyczny zajęty obszar na dysku.

Chociaż co półroku to i tak się nazbiera tych aktualizacji, to może nie ma co.


(Xim) #8

No własnie chodzi o to, aby wszystko było nowe i czyściutkie haha


(07-03-2018) #9

Przecież pakiety aktualizacji to naturalne bakterie potrzebne systemowi do prawidłowego funkcjonowania :upside_down_face:

Poza tym, jakby miałoby być czyste, to by musiało być zerowanie, a tak to masz niewidoczne śmieci na dysku :stuck_out_tongue: