Partycja recorvery na płycie?

Witam,

Mój brat ma dokładnie taki sam laptop jak ja. Nie mogę wejść do partycji recorvery (coś uszkodziłem z windowsem 8 za pomocą linuxa). Czy mogę jakiś recorver od brata nagrać na płytkę i u mnie odpalić - chcę po prosty wgrać od nowa WIN 8 a nie mam płyty.

(w razie problemów ze zrozumieniem możesz włączyć napisy, potem ewentualnie przetłumaczyć na polski)

System operacyjny jest jest mniej ważny niż marka laptopa. Jak możesz podaj.

I oczywiście wiesz, że linux tworzy własne partycje (których windows, nawet osiem, nie widzi) i z nimi też wypadało by zrobić porządek

tzn, że się da?

Muszę jakoś od brata to zgrać?

A może mogę jakoś moją uruchomić, bo w programie partycjonowania windows 7 (mam do niego płytkę) widzę, że jest OS (c:), DANE( D:) oraz recorvery (~20GB).

Oraz partycje linuxa, które to juz wyrzuciłem.

Mogę jakoś to przywrócić jeszce od sieebie ?

mam ASUSa

po wciśnięciu odpowiedniego klawisza na samym początku uruchamiania laptopa (na dole ekranu powinno pisać) powinna się uruchomić partycja recovery jeśli się nie uruchamia to nic nie zrobisz jak iść do sklepu i zapłacić za nową licencje

nie możesz na ten laptop wgrać obrazu z własnego laptopa bo będzie zdublowana licencja

A w ogóle włączyłeś film, który Ci poleciłem? Tam jest sposób.

Ok, oglądałem, ale ja nie mam dostępu do windowsa, w ogóle. Po prostu po tych manipulacjach nic mi nie bootuje już. Da radę jakoś to wykonac?

Jakieś pomysły ? Dysponuję identycznym laptopem sprawnym.

Mam ASUSa. Partycja recorvery jest sprawna (tak się mi wydaje) - na pewno widac ją z poziomy WIN 7.

hmm, a nie jest czasem tak, że on licencję czyta jakoś z biosa (WIN 8 ) ?

a nie zmieniła się litera partycji recovery (porównaj ze stanem u brata). Jak tak to zmień jakimś bootowalnym z CD lub Pendriva managerem partycji.

nie licencja jest w systemie

ściagnij gparted nagraj oraz na płytę i z niej uruchom laptopa, programem partycje systemową, na której jest windows ustaw jako aktywną i bootowalną zobaczymy co będzie dalej

Możesz troszę bardziej szczegółowo :slight_smile:

bardzo proszę.

kto?

jeszcze jedno pytanie:

Czy to wystarczy do odzyskiwania dokładnie jedna partycja recoervery (ta 20GB) czy powinny być jeszcze jakieś?

Jaki program proponujesz do sprawdzenia tej litery?)

ten bost Barta

@bart86 dobrze pisze, dać mu wódki. Proponowany przez niego program jest znakomity. Sprawdź i jeśli trzeba zrób co pisze, a i literę oznaczenia partycji też nim sprawdzisz i ewentualnie zmienisz.

Pliki recovery są na jednej partycji i wystarczy jak tylko ją odzyskasz.

A ten obraz jak mam wykonać ?

Jak go wypalić ?

po ustawieniu partycji z systemem jako aktywna i bootowalna powinien normalnie uruchomić się system ale nie dam ci gwarancji na 100% jeśli to nie pomoże to będziemy kombinować z recovery

gparted: http://sourceforge.net/projects/gparted … o/download

nagraj na płyte DVD jako obraz przykładowo programem imgburn ale może być inny

nagraną płytę włóż do laptopa następnie włącz go podczas pojawienia się pierwszego ekranu naciskaj odpowiedni klawisz aby uruchomić boot menu (często F11 lub F12) wybierz napęd CD

po uruchomieniu się programu zobaczysz dysk twardy podzielony na partycje pierwsza z lewej powinna być ta z systemem kliknij na nią prawym przyciskiem myszki powinno pojawić się menu ustaw ją jako “Active” i “Boot” oraz zatwierdź zmiany potem wyłącz laptopa wyjmij płytę i daj znać co było dalej

ten linux to w Twoim wypadku to raczej przysłowiowe porwanie się z motyką na słońce, ale dobra wróćmy do tematu:

http://www.dobreprogramy.pl/GParted,Pro … 13209.html

pobierasz odpowiedni plik .iso (obraz, który możesz wypalić np. PowerISO na płycie CD/DVD)

Zmieniasz w biosie by laptop bootował z CD/DVD. Wkładasz do napędu nośnik i restartujesz komputer. GParted sama się już uruchomi.

Najpierw trzeba przywrócić oryginalny układ partycji, o ile autor pamięta / spisał sobie jaki był układ dysku przed instalacją linuksa.

Po drugie, podaj wynik skrytpu bootinfoscript :

http://sourceforge.net/projects/bootinfoscript/ .

Nie wiadomo co siedzi w MBR.

zaraz dam znać :slight_smile:

Dodane 20.07.2013 (So) 17:43

no botuję z pendrive tego gparted. Ale mam problem - jakieś don’t touch keymap. Co tam mam wybrać>?

http://www.dobreprogramy.pl/roobal/Jak- … 31953.html

Przeskocz do części:

“Jeśli nie masz płyty z Windowsem i nie uruchamia się żaden system”

I tam będziesz miał opisane jak dostać się do dowolnego systemu/partycycji recovery.

Manage Flags? To to?

Dałem tam Boot, dla OS (c:) ale nie ma tam active