Partycja recovery a nowy windows

Cześć wszystkim:)

Mam pytanko, posiadam laptopa dell i oczywiscie nie dali płyty z windowsem 7 tylko partycje recovery. Powiedzcie czy przy instalacji nowego windowsa np. proffesionala 7 moge zostawić tą partycje recovery i pozniej jak coś wrocić do home edition z recovery? Jak to wygląda?

Można zostawić i kiedyś przywrócić Win Home z Recovery.

Aby nie było problemów , warunek jest taki: nie należy zmieniać rozmiaru partycji systemowej.

Bzdura - można zmieniać rozmiar tej partycji. Jak według Ciebie przebiegałby proces formatowania przy tylko jednej partycji? Logika nakazuje ustawienie jednej, nie za dużej (do 30~ GB w przypadku Windows 7 powinno wystarczyć, sam system ma 11 GB około) partycji na system, a reszta miejsca albo na kolejny podział (typu - Muzyka, Filmy, Zdjęcia etc.), albo na jedną dużą partycję.

Zazwyczaj ta partycja jest ukryta, ale w momencie, kiedy będziesz instalował system, w oknie wyboru miejsca zainstalowania będzie widoczna ta partycja, wystarczy jej nie ruszać i będzie w porządku.

W przyszłości, gdybyś chciał wrócić do edycji Home, możesz załatwić płytę z tą edycją i zainstalować z użyciem klucza, który znajduje się na naklejce pod spodem laptopa. Wówczas nie trzeba przejmować się partycją recovery. Przy czym: 1) klucz zainstalowanego systemu Home z tym na naklejce potrafi się różnić, ale wchodzi i można go aktywować, niekiedy telefonicznie, 2) warto sobie spisać klucz z naklejki spod laptopa albo zakleić taśmą, bo w miarę użytkowania laptopa, owy klucz potrafi się ścierać, 3) polecam lekturę artykułu Czemu Vista chodzi wolno? i końcówki mojej wiadomości.

Mam jeszcze jedno pytanko, do lapka nie dostałem oczywiście żadnej płytki. Partycje recovery zostawiłem, jak teraz z niej wystartować by zainstalować system? ten win7 którego wgrałem coś nie gra:/

Jeśli nie instalowałeś innego systemu to aby uruchomić recovery należy podczas startu komputera wciśnąć klawisz F8. Jak wygląda sprawa dostania się do recovery, po instalacji innego systemu tego nie wiem.

Poczytaj jeszcze ten temat, przedstawiono tam ciekawy sposób na przywrócenie działania partycji recovery (str. 4 i 5):

http://dellmania.pl/dell-windows/dell-i … -t297.html

Robie tak własnie ale on chce jakąś płytke DVD, dodam iż partycje recovery widzi

Jaki model laptopa Dell posiadasz, szukałeś w manualu jak skorzystać z recovery? Prawdopodobnie chodzi o płytę DVD recovery.

Dell xps l501 przed reinstalacją miałem dell data backup lub coś w tym stylu, nie zrobiłem tej płytki i to był moj błąd, da rado go jakoś ruszyć z recovery?

Szczerze mówiąc nie wiem, jak jest w Dellu, ale w HP ruszysz system ustawiając partycję recovery jako aktywną (Panel sterowania -> Narzędzia Administracyjne -> Zarządzanie komputerem - Zarządzanie dyskami) lub poprzez wiersz poleceń.