Partycja rozruchowa MS-DOS

(Sonny1908) #1

Witam czy wie ktoś jak zrobić partycje rozruchowa MS-DOS czytałem o jakimś fdisk ale kompletnie nie wiem o co chodzi chcę sobie zainstalować Windowsa 95 na XP przez Virtual PC . Więc jeśli ktoś wie jak zrobić tę partycje to proszę o pomoc , w razie czego tu screen

(Joemix) #2

Windows95 no to musisz mieć partycje FAT (nie FAT32) chyba że wiesz że twoja wersja okienek 95 już obsługuje FAT32, bo były take co obsługiwały FAT16 tylko.

(Sonny1908) #3

no to jak zrobić tę partycje FAT ?

(Joemix) #4

START -> Uruchom -> wpisz CMD

W konsoli napisz FORMAT /? i wszystko stanie się jasne

jak sobie poczytasz to EXIT aby zamknąć :stuck_out_tongue:

(Sonny1908) #5

I tak z tamtąd nic nie kumam za wolno myślę może ktoś jest chętny mi wytłumaczyć co i jak mam zrobić :smiley:

(Joemix) #6

FORMAT X: /FS:FAT gdzie X: to dysk który chcesz sformatować na FAT

(Sonny1908) #7

Mam sformatować dysk C ? (dysk twardy) jeśli tak to mam

Nazwa pliku, nazwa katalogu lub składnika etykiety woluminu jest niepoprawna.

(Joemix) #8

jak sformatujesz dysk C to komp siadzie bo z tego się ładuje system, masz sformatować dysk gdzie chcesz stawiać W95 (zapewne wirtualny z poziomu emulatora), choc mi się wydaje że emulator powinien mieć kreator tworzenia pustego dysku.

(Sonny1908) #9

Ale ten dysk to zwykły plik vhd więc niemam jak go sformatować :expressionless:

(Joemix) #10

No wiem, ten format nalezy zrobić z poziomu emulatora już na wirtualnym komputerze. Jeżeli emulator nie dysponuje narzędziem które zrobi Ci dysk sformatowany (plik) to niestety musisz poszukać jakiegoś obrazu dyskietki startowej, załadować ją do emulatora i z niej uruchomić wirtualny system i sformatować wirtualny dysk. Nigdy nie bawiłem się Virtual PC więc zbytnie nie pomogę jak to dokładnie zrobić.

(Sonny1908) #11

Dyskietke startową mam więc wystarczy sformatować dysk wirtualny tak jak na XP ? Znaczy podczas instalacja windowsa była taka opcja to tak sano spróbuje zrobić z tym dyskiem

(Joemix) #12

Tak, tylko że instalator W95 jak pamiętam nie partycjonuje i formatuje dysków w czasie instalacji. Musisz to zrobić przed.

(Sonny1908) #13

Sformatowalem dysk plytka XP zrobilem partycje i jest ok ! dzieki za pomoc , wlasnie pisze z 98 :smiley: