Partycja rozszerzona - usunięcie i dodanie pojemności do podstawowej

Mam takie pytanie odnośnie partycji.

Jak widać na screenie mam 3 partycje w tym dwie D i E jako partycje rozszerzone, C podstawowa.

Kończy mi się miejsce na partycji C, chciałem zwiększyć partycję C wykorzystując miejsce np. po usunięciu partycji E.

Jednak no przez to, że to było miejsce po partycji rozszerzonej nie mogę go dodać do partycji C.

 

Czy jeśli usunę obie te partycje D i E, będę mógł wtedy nieprzydzielone miejsce wykorzystać, na zwiększenie partycji C ?

 

Jasne mógłbym zainstalować nowy system, zrobić nowe partycje, jednak chciałbym pozostać na tym systemie i tylko zwiększyć partycję C. Czy będzie taka możliwość po usunięci D i E żeby zwiększyć C ?

 

Wystarczy że usuniesz lub zmniejszysz partycję D. Możesz też usunąć E, a D przesunąć na koniec dysku robiąc miejsce dla C. Jeśli menadżer dysków Windows sobie nie poradzi z przesuwaniem partycji to użyj Gparted live http://gparted.org/livecd.php

Prawdopodobnie zarządzanie dyskami nie poradzi sobie. Jak zajdzie potrzeba przesuwania partycji to narzędzie systemowe raczej nie podoła. Ewentualnie sam się przekonasz. Jak nie bawiłeś się wcześniej na partycjach, raczej chyba nie, z koro zakładasz temat.

Zaproponowany gparted powinien poradzić sobie. Z tym że tym programem, pierwsze musiał byś usunąć albo zmniejszyć D i następnie zmniejszyć partycję rozszerzoną. W takiej ostatecznej konfiguracji żeby nieprzydzielone znalazło się po za partycją rozszerzoną z lewej a za partycją C i zapisać zmiany. I dopiero wtedy rozszerzyć partycję C i też zapisać zmiany. Oczywiście to tylko przykładowe kroki jak i z opcjami usunąć czy zmniejszyć.

Wygodniejszym programem który można użyć z pod systemu jest Easeus Partition Master. Którym to do wykonania będzie mniej kroków. Ze względu na to że występująca ewentualnie partycja rozszerzona  i potrzebne kroki są robione za jednym zamachem.

Przy tym programie powinny wystarczyć następujące kroki. Zmniejszyć D albo usunąć aby nieprzydzielone było po prawej C żeby ją powiększyć i zapisać zmiany apply i może da komunikat o potrzebnym restarcie do zapisania mian.

Osobiście bym wybrał gparted ale jak dla kogoś zmniejszona ilość operacji jest bardziej na rękę dzięki nowszemu programowi. To wybierze jaki kto chce program. Ale zasada i też ostrzeżenie jest ta sama nieważne jaki program się użyje. Zrobić kopię ważniejszych danych na inny nośnik i zrobić defragmentację partycji zmniejszanej czy przesuwanej. Profilaktycznie defragmentację dokonać na wszystkich partycjach.