Partycja swap w Linuxie

Witam wszystkich. Mam do was nietypowe pytanie. Otóż od jakiegoś czasu zaczęło mi brakować miejsca na dysku twardym pod kontrolą Minta 17.3. Nie korzystam z hibernacji na komputerze jak również mam 6gb ram więc skusiło mnie na chęć pozbycia się partycji swap. Nie wiedziałem jak ją usunąć, dlatego skorzystałem z programu kde partition manager i tam kliknąłem opcję usunięcia partycji. Tak też się stało, z systemu zniknęła ikona jak i możliwość hibernacji, lecz 6gb pustej przestrzeni dyskowej pozostała i nie mam do niej dostępu. Tak też rodzi się pytanie do was koledzy o sposób na scalenie tego miejsca z moją partycją główną lub połączenie ich jakkolwiek by to zwał. Z góry dziękuje za pomoc!

Możesz zrobić na wyłączonym systemie poprzez GParted, albo jakiekolwiek inny Live CD czy Live USB, który GParted posiada (sprawdzałem openSUSE 42.1 oraz Ubuntu 16.04 i tam na LiveCD jest ten program).

Wystarczy, że zmienisz rozmiar partycji, która przylegała do swapa. Teoretycznie można zrobić tam wszystko.

Dla świętego spokoju przypominam, żeby zrobić kopię zapasową danych. Wszystko robisz oczywiście na własną odpowiedzialność, w najgorszym przypadku (np. odcięciu zasilania) możesz (ale nie musisz) stracić dane. 

I wszystko jasne, dzięki za pomoc!