Partycja systemowa 20gb vista, za mało miejsca

Hey

za mną 2 dniowa przeprowadzka po formacie. Na vistę, zgodnie z poradami internetowymi, przeznaczyłem 20gb, jak się okazało wątłej jakości poradami ;] Wygląda na to, że za mało. Co jakiś czas informuje mnie, że za mało miejsca. W pewnym momencie 1mb był wolny, teraz jest 200mb ale to kwestia czasu.

Co robić? Wierzę, że obejdzie się bez ponownego formata i większej partycji.

  1. Mogę teraz powiększyć partycję systemową kosztem innej?

  2. Chciałem usunąć cały syf (wind media player, galeria fotografii, sidebar, obszar spotkań, itd…), ale nie da rady. Próbowałem Clean Up Windows (coś tam), tyle że tych programów tam nie ma.

  3. zdefragmentuję, przejadę ccleanerem, jakieś śmieci usunę, ale to raczej nie wystarczy. Jest taki folder C:/Użytkownicy/nazwa/AppData, oprócz temp’ów przechowywane są tam jakieś informacje (np. cache firefoxa, jakieś ulotne dane defendera, ie). Mogę zmienić miejsce zapisywania tych danych?

  4. wszystkie foldery na C zajmują 12,5gb. Gdzie więc pozostałe 7,5 gb? Może je… ten :smiley:

  5. jest opcja włączania/wyłączania funkcji systemowych (Panel sterowania -> Odinstaluj [włącz lub wyłącz funkcje systemu Windows]). Wyłączanie, to nie to samo co Usuwanie w tym przypadku, prawda? Spróbowałem… no niestety ;]

już kończy pobierać aktualizacje systemowe, mam nadzieję, że skończy się to rozmnażanie

Z góry dzięki za pomoc

Dodane 24.07.2009 (Pt) 19:43

ładne buty…

vista zaproponowała po raz kolejny usunięcie jakiś śmieci i tym razem dorzuciła do usunięcia pliki hibernacji (3gb)

po usunięciu wyskoczyła informacja, że problem małej ilości miejsca na dysku C został rozwiązany

poczułem się jak w dobrej restauracji ;]

Ale jeśli ktoś wie jak zdobyć więcej miejsca na własną rękę będę wdzięczny

A kto Ci tak głupio poradził? Przeznacz 2x tyle, ja mam np. partycję C 50GB

Zainstaluj Service Pack 2, powinien odchudzić Vistę.

http://www.pcworld.pl/news/345775/Instalacja.SP2.dla.Windows.Vista.to.nawet.130.GB.zwolnionej.przestrzeni.dyskowej.html

Ta porada w niczym nie pomoże!

compcln.exe usuwa z dysku wersje nadpisywanych przez Service Pack 2 plików systemowych.

Wyłączenie hibernacji i przeniesienie pliku wymiany na inną partycję pozwoli uzyskać nieco wolnej przestrzeni na dysku C.

Nie rób tego! To obniży wydajność systemu! No chyba, że ta partycja jest na drugim dysku twardym, a nie na tym samym, gdzie zainstalowany jest system.

Ja mam dla systemu przeznaczone 60GB i utrzymuje system na poziomi 37,4GB wolnej przestrzeni nawet jak sie roztyje to ma gdzie :wink:

Ale się uśmiałem.

Gdzieś te głupoty wyczytał?

Ja mam Vistę Home Premium x86, wyłączony pagefile.sys i wszystko śmiga. Mam wrażenie, że wszystko chodzi szybciej! Ale to może tylko złudzenie… :slight_smile:

myart , ktoś Ci paskudnie doradził .40-50GB to jest odpowiednia wielkość dla Visty.Wyłączenie pagefile.sys nie jest najlepszym pomysłem ,sporo programów/gier korzysta z tego pliku i wymaga do działania min 500/600 MB ,możesz tyle ustawić na sztywno.Foldery użytkownika = muzyka/wideo/obrazy można przenieść na inny dysk.Foldery typu AppData musisz zostawić ,teoretycznie można przenieść Temp/AppData/Cookies/StartMenu itd ,ale to może zakłócić pracę Win i programów.Sprawdź czy w folderze Windows masz folder ConfigSetRoot(3GB) ja na przykład taki mam ,jest on do naprawy Windows/nakładki ,na Virtualu go usunąłem i wszystko było w porządku. Zmniejsz miejsce na punkty przywracania systemu ,w wierszu polecenia jako admin:

vssadmin resize shadowstorage /On=C: /For=C: /Maxsize=1536MB

enter

A najlepszym wyjściem będzie zwiększenie partycji C .Musisz zmniejszyć kolejną partycję za C ,do rozmiaru 30GB - nie o 30GB ,tylko do 30GB bo w ten sposób zostanie miejsce za C o wielkości 30GB a tak tylko można łączyć partycje.Tu poczytasz jak i czym się za to zabrać http://www.tricks.com.pl/zmiana-rozmiar … -vista-xp/ ,na własną odpowiedzialność :slight_smile: