Partycja systemowa - jak zrobić, jak utrzymać w porządku, co instalować?

Siema!

 

Mam dysk HDD 500GB i zainstalowany na nim system Windows 7. Chciałem kiedyś podzielić go na dwie partycje - Systemowa i ogólna, na wszystkie programy, gry, pliki. Zrobiłem tak i w tym momencie mam taką konfiguracje:  bez-tytulu.jpg

Problem w tym, że na dysk C - który miał być partycją systemową ciągle przybywa plików - nie wiem co to są za pliki, bo wszystkie programy jakie instaluje, wrzucam na dysk D. Zauważyłem też, że kiedy przejdę do Start>>Dokumenty/Muzyka/Obrazy itd. pliki mają swoją ścieżkę właśnie na dysku C. Teraz moje pytanie. Jak stworzyć poprawnie partycję systemową (u mnie C), a przy okazji żeby ta druga (D) była domyślna i, żeby tam instalowały się wszystkie programy, gry itp. (żeby nie trzeba było zmieniać zawsze ścieżki. Pytanie drugie: co na taką partycje można instalować? Sam system i sterowniki + antywirus czy coś jeszcze jest wymagane?

Podsumowując. Chciałbym dowiedzieć się w jaki sposób wygląda partycja systemowa, czy u mnie wszystko jest ok, a jeśli nie to co powinienem zrobić żeby było dobrze? Z góry dzięki za odpowiedź.

 

Poprzenoś katalogi jak Dokumenty, Zdjęcia i tak dalej na drugi dysk (start > katalog użytkownika > Dokumenty > PPM > Lokalizacja) na drugi dysk.

 

Dysk C nadal jest systemowy - na nim będą pliki tymczasowe, dane niektórych aplikacji i backupy aktualizacji. Plus logi systemowe. Z tym za dużo (poza cleanmgr) nie zrobisz.

 

Zdecydowanie 65GB nie spełni wymagań Windowsa. Według mnie 100GB to minimum.

Hm. Dlaczego w wymaganiach W7 jest 20GB kiedy w rzeczywistości potrzeba kilka razy więcej? :o

20GB to miejsce na system + trochę danych użytkownika/małych aktualizacji + przestrzeń wymiany na rekomendowaną/minimalną ilość RAM.

Do ósemki zdarzały się aktualizacje 700MB lub większe po których wolna ilość miejsca potrafiła spaść poza samym downloadem/backupem.

ccleaner z ccenhancer wise care i odkurzacz dokładnie oczyszczą dysk C z tymczasowych plików :slight_smile: warto po tym zrobić defragmentację defraglerem  :) Te programy nic istotnego ci nie usuną używam je razem od kilku lat :slight_smile:

Patrząc przez pryzmat pewnej ikonki w zasobniku systemowym, sprawdź czy w tle nie ściąga ci się Windows 10.

W kwestii przybywających plików - pobierz np. program SpaceSniffer i sprawdź co tak uszczupla miejsce na dysku.