Partycja typu logical - brak możliwości zarządzania

Witam,

przed wszystkimi operacjami posiadałem 3 partycje: C, na której znajdował się system, D, na której znajdowały się zainstalowane programy oraz E, na której znajdowały się wszystkie inne pliki. Wszystkie powyższe partycje były typu primary i miały objętość 100 GB. Następnie zmieniłem partycje D na 80 GB. Później partycję D, E oraz nową utworzoną 20 GB zmieniłem na typ logical oraz przeinstalowałem system i znów jest zainstalowany na dysku C. Niestety po instalacji systemu, w systemie widnieje partycja C, D oraz E i o dziwo partycja E zajmuje 340 MB (pewnie znajdują się tam pliki systemowe), natomiast brakuje dwóch partycji, a mianocwicie partycji z plikami (100GB) oraz nowej partycji (20GB). Jakim programem mogę odzyskać tę partycję z plikami? Niestety nie jest ona widoczna w programie Recuva. W załączniku zamieszczam skan obecnego stanu partycji z programu EaseUS Partition Master Free Edition

Załącznik 1: http://pics.tinypic.pl/i/00420/ruvqfxli3iwb.png

Ten sam obrazek pokaż, ale w systemowym Zarządzaniu dyskami. Będzie łatwiej operować. Wstępnie wydaje się, że partycji 19,99 GB powinieneś w Zarządzaniu dyskami nadać kolejną literę , czyli ją uaktywnić. Może pojawią się pliki, które tam masz?

Niestety przy partycji 19,99 GB mogę jedynie dokonać usunięcia woluminu, natomiast przy partycji 98,09 GB mogę jedynie utworzyć nowy wolumin prosty. Co w tym wypadku zrobić? Może zastosować jakąś płytę ratunkową? Może jak utworzę nowy wolumin, to będę mógł programem przywrócić pliki?

Załącznik nr 1: http://images.tinypic.pl/i/00420/a1sn7g96ibt7.png

Moim zdaniem, powinieneś na partycji 19,99 GB kliknąć PPMyszy i z menu kontekstowego wybrać: “Zmień literę dysku i ścieżki…”, następnie w okienku wybrać przycisk “Dodaj…” i dodać jaką bądź literę, inną niż już istniejące, np. H lub J itp. Natomiast obszar nieprzydzielony (czarny pasek) na razie zostaw w spokoju. Istotne jest tymczasem przywrócenie w taki sposób partycji z literą na obszarze 19,99 GB , bo mogą się tam samoczynnie pojawić pliki, o które Ci chodzi. Jeśli tam były, jak twierdzisz.

W stosowaniu programów dyskowych, zewnętrznych Ci nie pomogę, bo ich nie znam.

Na tej partycji 19,99 GB utworzyłem nowy wolumin i ją sformatowałem, ale była to partycja na której nic nie było - pusta partycja, natomiast chodzi mi o odzyskanie plików z partycji 98,09 GB obecnie jest ona nieprzydzielona. Gdy klikam PP Myszy na tę właśnie partycję to w menu kontekstowym istnieją następujące opcje: Nowy wolumin prosty … , Właściwości oraz Pomoc. Zastanawiam się czy nie utworzyć nowego woluminu (co możliwe będzie z formatem dysku), a następnie gdy partycja będzie widoczna w systemie, to przywrócić dane za pomocą programu Recuva. Z doświadczenia kart pamięci, miałem sytuacje takie, że karta była wielokrotnie formatowana, następnie były wprowadzane nowe pliki, znów formatowana itd., a i tak udało się (przez przypadek) przywrócić pliki z przeciągu 2-3 lat. Nie mam pojęcia, jak ta metoda zadziała na dysk twardy…

No tak. Można tak zrobić, ale jednak z ryzykiem, że nic z tej “nowej” partycji 98 GB nie odzyskasz.

W programie Partition Wizard w nieprzydzielonym obszarze kliknąłem create i stworzyłem z tego partycję i w programie ukazało się na pasku zapełnienie ~40 GB, czyli tyle ile miały GB moje pliki, lecz po zapisaniu ustawień partycja jest pusta … Uruchomiłem program Recuva oraz głębokie przeszukiwanie i mam nadzieję, że on coś zdziała :slight_smile:

Dodane 23.07.2013 (Wt) 22:06

Niestety program odzyskał tylko 9 plików (z jakieś 100 MB) … może ktoś ma jakieś “złote” rady?