Partycja typu logical - brak możliwości zarządzania

(Gilbertwojaczekkubica) #1

Witam,

przed wszystkimi operacjami posiadałem 3 partycje: C, na której znajdował się system, D, na której znajdowały się zainstalowane programy oraz E, na której znajdowały się wszystkie inne pliki. Wszystkie powyższe partycje były typu primary i miały objętość 100 GB. Następnie zmieniłem partycje D na 80 GB. Później partycję D, E oraz nową utworzoną 20 GB zmieniłem na typ logical oraz przeinstalowałem system i znów jest zainstalowany na dysku C. Niestety po instalacji systemu, w systemie widnieje partycja C, D oraz E i o dziwo partycja E zajmuje 340 MB (pewnie znajdują się tam pliki systemowe), natomiast brakuje dwóch partycji, a mianocwicie partycji z plikami (100GB) oraz nowej partycji (20GB). Jakim programem mogę odzyskać tę partycję z plikami? Niestety nie jest ona widoczna w programie Recuva. W załączniku zamieszczam skan obecnego stanu partycji z programu EaseUS Partition Master Free Edition

Załącznik 1: http://pics.tinypic.pl/i/00420/ruvqfxli3iwb.png

(system) #2

Ten sam obrazek pokaż, ale w systemowym Zarządzaniu dyskami. Będzie łatwiej operować. Wstępnie wydaje się, że partycji 19,99 GB powinieneś w Zarządzaniu dyskami nadać kolejną literę , czyli ją uaktywnić. Może pojawią się pliki, które tam masz?

(Gilbertwojaczekkubica) #3

Niestety przy partycji 19,99 GB mogę jedynie dokonać usunięcia woluminu, natomiast przy partycji 98,09 GB mogę jedynie utworzyć nowy wolumin prosty. Co w tym wypadku zrobić? Może zastosować jakąś płytę ratunkową? Może jak utworzę nowy wolumin, to będę mógł programem przywrócić pliki?

Załącznik nr 1: http://images.tinypic.pl/i/00420/a1sn7g96ibt7.png

(system) #4

Moim zdaniem, powinieneś na partycji 19,99 GB kliknąć PPMyszy i z menu kontekstowego wybrać: “Zmień literę dysku i ścieżki…”, następnie w okienku wybrać przycisk “Dodaj…” i dodać jaką bądź literę, inną niż już istniejące, np. H lub J itp. Natomiast obszar nieprzydzielony (czarny pasek) na razie zostaw w spokoju. Istotne jest tymczasem przywrócenie w taki sposób partycji z literą na obszarze 19,99 GB , bo mogą się tam samoczynnie pojawić pliki, o które Ci chodzi. Jeśli tam były, jak twierdzisz.

W stosowaniu programów dyskowych, zewnętrznych Ci nie pomogę, bo ich nie znam.

(Gilbertwojaczekkubica) #5

Na tej partycji 19,99 GB utworzyłem nowy wolumin i ją sformatowałem, ale była to partycja na której nic nie było - pusta partycja, natomiast chodzi mi o odzyskanie plików z partycji 98,09 GB obecnie jest ona nieprzydzielona. Gdy klikam PP Myszy na tę właśnie partycję to w menu kontekstowym istnieją następujące opcje: Nowy wolumin prosty … , Właściwości oraz Pomoc. Zastanawiam się czy nie utworzyć nowego woluminu (co możliwe będzie z formatem dysku), a następnie gdy partycja będzie widoczna w systemie, to przywrócić dane za pomocą programu Recuva. Z doświadczenia kart pamięci, miałem sytuacje takie, że karta była wielokrotnie formatowana, następnie były wprowadzane nowe pliki, znów formatowana itd., a i tak udało się (przez przypadek) przywrócić pliki z przeciągu 2-3 lat. Nie mam pojęcia, jak ta metoda zadziała na dysk twardy…

(system) #6

No tak. Można tak zrobić, ale jednak z ryzykiem, że nic z tej “nowej” partycji 98 GB nie odzyskasz.

(Gilbertwojaczekkubica) #7

W programie Partition Wizard w nieprzydzielonym obszarze kliknąłem create i stworzyłem z tego partycję i w programie ukazało się na pasku zapełnienie ~40 GB, czyli tyle ile miały GB moje pliki, lecz po zapisaniu ustawień partycja jest pusta … Uruchomiłem program Recuva oraz głębokie przeszukiwanie i mam nadzieję, że on coś zdziała :slight_smile:

Dodane 23.07.2013 (Wt) 22:06

Niestety program odzyskał tylko 9 plików (z jakieś 100 MB) … może ktoś ma jakieś “złote” rady?