Partycja większa niż 2 TB (problem)


(Skibaa10) #1

Witam! Mam problem z utworzeniem partycji większej niż 2 TB. Kupiłem dysk 3 TB i zainstalowałem na nim Windows 8 Pro x64. Po wejściu do systemu okazało się, że system widzi tylko 2 TB. Weszłem do Zarzadzanie dyskami i tam widzę, że 746 GB jest jako nie przydzielone miejsce. Ne moge na niej utworzyć partycji ani poszerzyć istniejącej 2 TB partycji,gdyż pisze mi,że "Na dużych dyskach MBR tylko pierwsze 2TB nadają się do użycia. Nie można utworzyć partycji poza granicą 2 TB ani przekonwertować dysku na dysk dynamiczny." Ma ktoś pomysł lub wie, jak rozwiązać taki problem? Może ktoś miał podobny w innym systemie?


(rgabrysiak) #2

W skrócie mówiąc musisz ustawić dysk na GPT, przeczytaj: http://www.frazpc.pl/b/299933


(Łukash) #3

Trzeba trochę pokombinować , tu wskazówka : http://www.disk-partition.com/help/conv … -disk.html


(Skibaa10) #4

Łukasz w tym problem, że to dysk systemowy. Całe 3 TB chciałem dać na system, ale po zainstalowaniu systemu Windows 8 mam nieprzydzielone miejsce. A na tamtej stronie pisze, że nie można skonwertować dysku systemowego z MBR na GPT. :frowning:


(p19koz) #5

Ale tam jest napisane, że w przypadku dysków bootowalnych trzeba UEFI zamiast BIOS

http://tinyapps.org/blog/windows/201204 … r_2tb.html


(Skibaa10) #6

Tylko, że ja mam BIOS. Czyli jednym słowem d…a, nic z tym chyba nie zrobie. :evil: Dla mnie to chore, żeby nie można było móc skorzystać na dysku systemowym z pełnych 3 TB i większych! !!


(p19koz) #7

A ze strony producenta nie możesz pobrać odpowiednich plików? Zgaduję iż masz w miarę nowy komputer, nie powinno być z tym problemu?

[to lepiej opisane](https://gitorious.org/tianocore_uefi_duet_builds/pages/Windows_x64_BIOS_to_UEFI# 3.2 +Check+AHCI+SATA+support+in+the+UEFI+firmware)


(bart86) #8

w czym problem z pozostałego miejsca robisz drugą partycje i po problemie, ja bym ci radził na system zrobić osobną partycje małą a drugą większa i tam przechowywał pliki, jak zdjęcia, filmy itp, w wypadku całkowitej awarii systemu i przymusowero formata nie utracisz danych, bo tak jak ty chcesz zrobić to przy formatowaniu systemu pójdzie wszystko w piz…


(p19koz) #9

nie wiesz to nie pisz (z reszta, że nie może utworzyć nowej partycji wyraźnie zaznaczył zadając pytanie). Nie zagospodarujesz nieprzypisanego miejsca na dyskach 3 i więcej TB w żaden sposób pod Windowsem, bez zmiany BIOS na UEFI.


(SilberPunkt) #10

Jeśli nie posiadasz drugiego dysku to przydzielenie całej przestrzeni dysku na partycję systemową nie jest zbyt fortunnym rozwiązaniem.

Kupując tak pojemny dysk planujesz zapewne gromadzić na nim sporo danych. Pomyśl, co zrobisz w sytuacji, gdy zapragniesz zainstalować system od nowa. Gdzie przeniesiesz swoje zbiory na czas reinstalacji systemu?

Według mnie przy tak pojemnym dysku na system wystarczy 200-500 GB. Reszta to według uznania - jedna lub kilka partycji na dane (dokumenty, zdjęcia, filmy, muzyka, itd.)

:roll:


(bart86) #11

acha czyli mając bios kupno takie dysku to niewypał


(p19koz) #12

Ujmę to tak: lepiej przed zakupem takiego dysku sprawdzić czy na stronach producenta płyty głównej jest odpowiednie Firmware. Nie sądzę jednak, żeby ta sytuacja trwała długo, bo dyski o pojemności powyżej 2TB coraz bardziej są powszechne.


(SilberPunkt) #13

Nie mam teraz zbytnio czasu na zgłębianie tematu ale w zamierzchłych czasach problemy z ograniczeniami BIOSu w obsłudze większych dysków rozwiązywało stosowne oprogramowanie producenta dysku. Być może w tym przypadku jest podobnie - znalazłem pewien trop i może warto się tym zainteresować choć tekst dotyczy tylko kontrolera Intel to pewnie inni producenci mają podobne rozwiązania.

http://www.paragon-software.pl/docs/use … w_7_pl.pdf

:roll:


(MrBeckham666) #14

po pierwsze mogłeś to sprawdzić wczesniej a nie teraz płacz;]

po drugie po cholere ci partycja 3 tb na dysku systemowym.

dysk systemowy czyli C to według mnie max 100 GB ja nawet 50 mam;]

instalujesz tam programy wyłączne a całą reszte trzymasz na innych partycjach;]

wiec nie wiem dokładnie w czym widzisz problem.

Dodane wtorek, 21 maja 2013, 17:52

jaką masz również płytę główną udostepniane jesr specjalne oprogramowanie które umożliwia obsługe dysków ponad 2 tb


(Pablo_Wawa) #15

Seagate jakoś sobie z tym radzi, dodając stosowny soft (DiskWizard): http://www.seagate.com/pl/pl/support/downloads/beyond-2tb/


(Skibaa10) #16

http://www.asus.com/Motherboards/M5A78LM_LX_V2/ Tutaj możecie zobaczyć moją płytę główną. Owszem, miałem dołączoną płytkę z oprogramowaniem i oprogramowanie DiskUnlocker, ale wcześniej miałem zainstalowanego Windows 7 x86, zaś teraz mam Windows 8 Pro x64 i niestety instalacja tego oprogramowania kończy się błedem instalatora. Nawet tryb zgodności z Windows 7 nic nie dał. Apo drugie program ten raczej nie dałby pomóc w przypadku dysku systemowego.

PS. MrBeckham666, nie odpowiem ci na zadawane przez ciebie pytania- to moja tylko i wyłącznie prywatna sprawa po co mi dysk 3TB pod system.

Dodane 21.05.2013 (Wt) 20:40

Już rozwiązałem problem. Ściągnąłem sobie najnowszą wersję Disk Inlocker działający pod Windows 8. :lol:

Jak komuś się przyda, to proszę oto link: http://drivers.softpedia.com/get/Other- … ws-8.shtml Mimo iż na stronie pisze Asus M5A97 LE, z moją płytą główną Asusa działa.

TEMAT ZAMYKAM! :smiley:

Dzięki wszystkim za pomom i ciekawe linki z ciekawymi informacjami. :slight_smile: