Partycje - czy będzie różnica w działaniu systemu?

Hej,

mam takie pytanie : czy będzie różnica pomiędzy jedną partycją “SYSTEM + PROGRAMY + GRY”, a dwoma partycjami : “SYSTEM” oraz “PROGRAMY I GRY” ?

Czy może jeszcze inaczej, “SYSTEM I PROGRAMY CODZIENNEGO UŻYTKU (komunikator, przeglądarka internetowa itp.)” oraz “RESZTA PROGRAMÓW I GRY”?

Pozdrawiam1

Taka, że będziesz miał dwie lub trzy partycje.

Większych problemów nie masz? :wink:

Gdybyś miał 2 dyski - ssd i zwykły - to różnica by była. Ale w wypadku dzielenia jednego dysku na partycje to - jak już kamyk wspomniał - najlepiej podzielić na dane i system/programy.

Fajna rada :stuck_out_tongue:

A nie słyszał ty o czymś takim jak kopia zapasowa partycji systemowej?

sla17 nic nie wspominasz o systemie ani o wielkości dysku.

Generalnie jeśli dysk masz nie za duży nie maco co kombinować i wystarczą dwie partycje.

Pierwsza (systemowa) powinna być niezbyt duża i instalować na niej należy poprawki systemu i tylko te gry i programy które zajmują mało miejsca na dysku.

Na drugiej partycji: własne dane + reszta gier i programów + plus kopie zapasowe partycji systemowej (w ukrytym katalogu).

Nie no, mam mikroskopijne 80GB na dysku, więc się nie opłaca.

Mam inne problemy, ale zastanawia mnie to, bo wydaje mi się, że jeśli partycja systemowa nie będzie zaśmiecona programami, które używamy raz na rok, to im mniejszy burdel tam, gdzie system, to może i powinien on szybciej chodzić. Tak, bo to mnie zżera od kilku tygodni :wink:

No właśnie ostatnio uświadomiłem sobie, że mój system operacyjny jest zaśmiecony jak nigdy (ostatnio szukałem odpowiedniego playera, przeglądarki internetowej i paru innych programów, teraz muszę się zmobilizować, znaleźć trochę czasu i następnie posprzątać ten brud.

No raczej, szybciej rzeczy znajdę w mniejszej szafce, w której jest mało rzeczy, i są one uporządkowane, niż w dużej szafie, w której jest dużo mniej lub bardziej uporządkowanych rzeczy :wink:

Nie wiem czy w przypadku starszego sprzętu jak mój dało by to jakiś efekt, ale porządek mimo wszystko warto zrobić :wink:

Format i ponowna instalacja to nie problem, cztery godzinki i mam wszystko jak przed formatem (żadnych jakiś obrazów, kopii zapasowych, najnowsze wersje programów na nowiutkim systemie :wink: )

Nie wiem dlaczego każdy się przejmuje instalacją, robię listę przed instalacją softu, który mam zainstalowany, robię ewentualne kopie zapasowe ustawień (przeglądarka, klient pocztowy, komunikator), ciach, potem Google (niestety Google, ale nic innego fajnie na terenie Polski nie działa) - ściągam, jak wszystko ściągnę to się drugi raz zastanawiam, czy na pewno to chcę zainstalować, czy może pominę to, albo jakichś inny program (lżejszy) wybiorę :wink:

Dysk wcale nie jest mikroskopijny.

Przy dobrym doborze rozmiaru, powiedzmy jakieś 15 GB na system i przy zajętości tej partycji w 2/3 (10 GB zajęte) obraz tej partycji (po skompresowaniu) powinien zająć maksymalnie około 6,5 do 7 GB na drugiej partycji.

Przywracanie z tego obrazu nie powinno zająć więcej niż pięć minut.

>>Pięć minut i system idealnie przywrócony, tzn. wszystko działa. Wystarczy tylko zainstalować poprawki które pojawiły się od czasu robienia ostatniego obrazu partycji i zaktualizować antywirusa.

>>Cztery godziny i “nowy” system przywrócony “pi x drzwi”, bo nigdy nie ma pewności że czegoś nie pominęliśmy.

Widać różnicę?

Hmmm, no w sumie tak jak patrze, to zainstalować system + poprawki + jakieś zmiany, które robię zawsze po instalacji systemu (ustawienia), i obraz wrzucić na inną partycję. Potem pyk, pyk i gotowe :slight_smile:

No widać, widać :wink:

Przy następnej reinstalacji (a coś czuję, że niedługo namieszam) spróbuję różnych rozwiązań :slight_smile:

tez wole obraz partycji zrobić,

zapisuje w wordzie co zainstalowałem od poprzedniego przywracania systemu, instalki trzymam gdzieś w jednym miejscu na dysku,

i jak się troszkę uzbiera to cofam system i wprowadzam zmiany jakie zapisałem sobie w doc =zajmuje to 15min i z tymi zmianami robi się next obraz

i nastepny plus= nie trzeba stawiać na nowo systemu jak się coś kaszani albo jakiś wir… cofam i po problemie

A z tymi instalkami nie masz problemu, że masz przestarzałą wersję?