Partycje dysku, gwarancja

Cześć.

Kupiłem niedawno laptopa Samsung.

Obecnie, dysk 500GB jest w nim tak spartycjonowany:

98981487.png

Rozumiem, że:

  • partycja sda1 (RECOVERY) służy do instalowania na nowo Windowsa, preinstalowanego, którego dostałem z lapkiem.

  • partycja sda3 to dysk C:, gdzie instaluje się system (Windows)

  • partycja sda5 (część sda4) to dysk D: (na dane)

Czego nie rozumiem, to:

  1. Po co są pozostawione części unallocated po 1 MB (jedna na dysku, druga na partycji extended sda4)? Mogę je “wchłonąć” do normalnych partycji, tj. olać? Specjalnie dla tego 1MB unallocated partycja sda4 jest extended, a mogła być partycją sda5 mającą tyle samo GB + 1MB (nie chodzi mi o 1MB miejsca, tylko celowość takiego układu).

  2. Czym jest partycja sda2 (SYSTEM) i po co ona jest?

  3. Wiem, że mogę zrobić tylko 4 Primary Partition (partycje główne, sda1-4), ale czemu nie mogę zrobić z partycji sda3 partycji “extended” (czyżby limit wynosił “1” (słownie: jeden)).

  4. Jak bardzo mogę ingerować w układ partycjonowania bez utraty gwarancji? Mogę skasować partycje RECOVERY i SYSTEM (która nie wiem do czego służy nawet :slight_smile: )?

Nie ruszaj partycji Recovery ani system! Poczytaj o niej w google.Co to za system partycji…Linux ?

http://www.sevenforums.com/general-disc … ition.html

Szczególnie “cenna” jest porada heveta.Zapomniał tylko,że to forum to polskie forum a nie każdy miał okazję uczęszczać do szkól o profilu angielskim.Korzystanie z translatorów to już nie to co oryginalne tłumaczenie.Ale liczą się chęci :smiley:

w skrocie - te 100MB ‘systemu’ jest potrzebne dla Bitlockera, czyli programu szyfrujacego dane na partycji/dysku - stad tez i boot na niej jest :sunglasses: partycja jest zbedna, ale przed likwidacja jej, nalezy zmienic boot’a…

partycja recovery sluzy do odzyskania systemu po padnieciu - zastepuje plyte cd niejako

ps. flagi partycji mozna zmienic Testdisk’iem :roll: