Partycje i Linux

Witam,

siadl mi windows, wiec podzieliłem dysk na 2 partycje,

Na jednym mam juz windowsa, na drugiej partycji mam zamiar zainstalowac Linuxa. I teraz jest pytanie.

Druga partycja nie jest sformatowania, Linuxa Ubuntu bedę instalował poprzez WUBI, czy sformatować tę partycję? I w systemie plików NTFS czy FAT ?Czy nie formatować i Wubi sam to zrobi?;/

Wiesz… Ubuntu ma to do siebie jak każdy linuks że nie korzysta z systemu plików NTFL czy FAT32, ma własny system plików, ale podczas instalacji sam sobie go sformatuje.

dokładnie, i musisz zobić jeszcze jedną partycje- SWAP, przynajmniej 512 MB.

******* daruj sobie takie odzywki. JNJN Wubi instaluje się jak każdy windowsowy program na partycjach NTFS, wybierasz dysk, tam tworzy się katalog “UBUNTU”. Tam znajdują się wszystkie pliki… Normalnie po starcie masz wybór systemu w grubie, a partycji nie musisz formatować… poczytaj viewtopic.php?f=14&t=232987

emajer5 , jak chcesz instalować przez wubi to instaluj. Jak nie koniecznie to podziel tą drugą partycje na /, /home i swap.

Ubuntu sam sobie utworzy automatycznie 2 partycje / i swap (wymiany).

Tylko trzeba uważać przy instalacji, by nie wybrać niewłaściwej opcji. Domyślne jest zmniejszenie partycji Windows, druga pozycja to wyczyszczenie całego dysku :!: , łącznie z usunięciem Windowsa, ostatnia to instalacja na pustym obszarze dysku.

Niektorzy tworzą oddzielne partcje / , /home oraz swap, ułatwia to reinstalację (zostają zachowane dokumenty użytkowników). Ja tam wolę robić kopie na DVD, bo jak walnie dysk to wszystko przepadnie. Wtedy na / najlepiej przeznaczyć jakieś 8GB lub więcej (Ubuntu zajmuje ok. 4GB), reszta dysku na pliki użytkowników /home.

Jeszcze niektórzy tworzą więcej partycji, np. oddzielną na logi, ale to przydaje się raczej w serwerach.

Wubi nie używałem więc nie wiem, może i instaluje linuksa na partycji Windowsa. Kiedyś podobna opcja była w Mandrivie.

Po instalacji Ubuntu przydają się kodeki audio i video oraz java i flash- to pakiet ubuntu-restricted-extras (w synapticu). Do OpenOffice przyda się baza danych i edytor formuł (domyślnie ich nie ma, ze względu na brak javy)- są w dodaj/usuń programy. Jest jeszcze firewall- pakiet firestarter w synapticu.

Do menu filmów DVD jest pakiet libdvdnav4, by odtwarzać szyfrowane filmy dvd trzeba wpisać w konsolę: sudo /usr/share/doc/libdvdread3/install-css.sh i podać hasło. Szczególy w dokumentacji na stronie Ubuntu, domyślny Totem nie bardzo sobie radzi z filmami DVD.

W przypadku instalacji pakietów .bin (np. real player 11), najpierw nadaje im się prawa do uruchomienia (pod prawym przyciskiem myszki lub poleceniem chmod a+x nazwa_pliku, uruchamia się je w konsoli: sudo nazwa_pakietu, można po poleceniu sudo przeciągnąć plik .bin do okna konsoli i wykasować apostrofy (’).

Jedna ważna uwaga- po pierwszym logowaniu najlepej się połączyć z internetem by ustawił się zegar. Inaczej sfiksuje, bo Windows ustawia zegar komputera na czas lokalny, linux domyślnie na GMT.

To tyle na początek.

OT kosmos, proszę takie sprawy wyjaśniać, ale poza Forum.JNJN

Czyli mam sformatować ten dysk (w moim przypadku D) na system plików NTFS i na niego zainstalować Wubi? I wtedy przy uruchamianiu komputera wyskoczy okienko jaki system wybieram, wybiorę Ubuntu, to rozpocznie się proces instalacji, tak?

Nie nie nie nie , bo to nie ma sensu, jeśli uparłeś się na Wubi to on sobie podzieli dysk windowsowy, tak więc jeśli masz dysk powiedzmy 200GB to Wubi sobie weźmie ileś tam w zależności ile mu na to dasz miejsca, wiem bo ostatnio testowałem, Wubi bierze tyle dysku z systemem NTFS, który zamienia na Ext3 ile mu dasz miejsca.

Ale dlaczego napisałem nie nie nie nie, bo to nie ma sensu? Jeśli przeznaczyłeś ileś tam miejsca na dysku specjalnie na Ubuntu to instaluj Linuksa normalnie, czyli stwórz sobie minimum 2 partycje, partycje główną montowaną jako / i partycję wymiany SWAP i to wystarczy, dodatkowo możesz stworzyć partycję /home. Dlaczego to jest lepsze niż instalacja poprzez Wubi, a no dlatego, że Wubi zabiera Ci miejsce na partycji/partycjach windowsowych a normalna instalacja zabiera Ci tylko i wyłącznie wyznaczone miejsce na dysku, które wydzieliłeś dla Linuksa, czyli im więcej dasz dla Wubi tym mniej miejsca dla windowsa, więc podziel dysk tyle ile chcesz dla windowsa i tyle ile chcesz dla samego Linuksa.

Pozdrawiam!

A więc tak… mam 2 partycję, jedna dla Linuxa jedna dla Windowsa. Teraz już nie mam jak zmienić wielkości partycji, bo przy ostatniej zmianie system padl i dlatego mam new windowsa.

Zrobiłem drugą partycje specjalnie dla WUBI (ubuntu) i chce go zainstalować. I jest pytanie!

Na C mam Windowsa, na D nic bo nie jest sformatowany. Jeśli chce instalować przez WUBI to przeciez nie moge na tej partycji gdzie jest WINDOWS bo tak nie pójdzie (próbowałem na starym systemie). I teraz, aby zainstalować ubuntu przez Wubi muszę sformatować dysk D w systemie plików NTFS?

Poczytaj viewtopic.php?f=14&t=232987 + http://wubi-installer.org/ + https://wiki.ubuntu.com/WubiGuide + http://pl.wikipedia.org/wiki/Wubi + najdokładniejszy poradnik http://newbie.linux.pl/?id=article&show=370

emajer5 ,

Rejestrując się na niniejszym forum zobowiązałeś się przestrzegać jego regulaminu. Niestety, w tym momencie łamiesz go nie tytułując poprawnie tematu. Proszę więc zapoznać się w pierwszej kolejności z całym regulaminem forum, a następnie używając przycisku zmien.gif

W przypadku zignorowania prośby temat poleci do śmietnika oraz mogą zostać wyciągnięte konsekwencje w postaci ostrzeżenia.