Partycje i zarządzanie nimi

Przed formatem miałam dwie partycje, teraz mam trzy. Chciałam aby na jednej zainstalowano mi linuksa. Jednak z jkiegoś powodu ten linuks się nie pojawił. Teraz też mam dwie partycje w systemie plików ntfs a jedną w fat. pierwsza to C:\ [20GB] gdzie jest windows, druga to D:\ [40GB] gdzie znajdują się ważne pliki. Trzecia też ma 20Gb tylko wiadomo w xp nie jest ona widoczna.Czy mogę ją połączyć z partycją D:\ bez naruszania plików? I czy z partycji C:\ mogę zabrać 5GB i dołożyć do D:\ bez żadnego szwanku?

jakim programem najlepiej wykonać te operacje?

Powinno pomóc:

viewtopic.php?f=2&t=211833

viewtopic.php?f=2&t=246656

Nie wiem co jest przyczyną zginięcia partycji, ale w Windows XP jej nie widać ponieważ Linux używa innego systemu plików.

Polecam ten program.

http://dobreprogramy.pl/index.php?dz=2& … +Magic+8.0.

Pozdrawiam

Wejdź w Panel sterowania a nastepnie w Narzędzia administracyjne. Zarządzanie komputerem :arrow: magazyn :arrow: zarządzanie dyskami I tu masz wszystkie informacje na temat dysków i partycji. Wątpie czy w systemie można bawić się z partycjami, chyba tylko w biosie przy formacie, a już na pewno nie możesz teraz zabrać z partycji systemowej C:\ jakiejś dowolnej wartości i dołożyć do innej! To już prędzej zrobisz z tamtych dwóch jedną ale to terz jest mało prawdopodobne. Poczekaj aż wypowie sie ktoś kto się na tym bardzie zna niż ja.

Dzięki adam i czesiek, zabieram się do pracy!

W dniu 19.07.2008 , o godzinie 12:39 został dopisany post przez nj_

aha, jeszcze jedno pytanie: czy przed uzyciem tego programu konieczne jest sformatowanie dysków?

sformatowanie jest niepotrzebne, ale lepiej by było jakbyś zrobił defragmentacje.

zdefragmentowałam dyski, tylko jak można zarejestrować partition magic? b nie mogę zatwierdzić zmian :confused:

Spróbuj tym programem zrobić modyfikacje dysków. Partition magic się kupie.

no i zrobiłam tak jak radziliście, za pomoca programu GParted, połączyłam ze sobą dwie partycję tą jedną D i unalocated, w sumie to wygląda tak :

gpmo7.th.jpg

ale w systemie to wygląda tak :

14997018ki7.th.jpg

czyli system nie wykrywa tego dodatkowego miejsca na partycji. Co robić? ![-o<

partition też pokazuje, że cała partycja D jest zajęta danymi; wejdź na dysk i zobacz co tam jest;

jeśli w tej chwili nie masz na tym dysku jakichś plików (o których mowa w pierwszym wpisie), to może formatowanie “zwolni” miejsce

Bo ja mam tam ważne pliki! Chodzi o to, że Partition pokazuje, ze mam partycję D o wielkości 56 a tak naprawde mam 38GB, calą zajęta

przypatrzcie się uważnie

zarzdta0.th.jpg

jeśli masz ważne pliki na dysku, to nie używaj programów do zmian partycji bez wcześniejszego zgrania tych danych;

po połączeniu partycji D z wolnym miejscem jej wielkość wzrosła - podejrzane jest to, że pokazuje to jako zajęte (może to pozostałości z tej trzeciej partycji?)

tylko ze ta partycja była unalocated, czyli w zadnym systemie plików więc jak na niej mogło coś być??!