Partycje Linux, jak zainstalować Linuksa obok Windowsa

Aha i jeszcze jedno. Można zrezygnować z GRUB i zostawić domyślny bootloader z Windows?

Nie, ponieważ Windowsowy bootloader nie potrafi uruchomić linuxa, więc zainstalowałbyś go ale nie byłbyś w stanie go uruchomić.

Nie obawiaj się instalacji GRUBa, on wykryje, że na tptwoim komputerze jest też Windows, i przy każdym uruchomieniu komputera pozwoli Ci wybrać system.

Dodanie do Windowsowego bootloadera przez EasyBCD chyba wchodzi w grę.

 

Tak, ale tak jak mówiłem, Windowsowy Bootloader nie ootrafi uruchomić linuxa, EasyBCD działa tak, że po cichu zainstaluje Ci GRUBa i podepnie go jako opcja do Windowsowego bootloadera, i jak wybierzesz tą opcję, to przełączy Cię do GRUBa i ten GRUB odpali linuxa. Więc lepiej nie kombinować i wgrać tego GRUBa razem z linuxem to skonfiguruje Ci się samo.

Nie rozumiem twych obaw przed instalacją GRUBa, jeśli instalacja by się nie powiodła, i komputer przestanie się uruchamiać, naprawa tego nie jest trudna. Ale raczej wszystko będzie ok jak zastosujesz się do tego co napisałem powyżej.

OK, a czy GRUB posiada jakieś możliwości konfiguracji? Żeby np. domyślny był Windows?

Jasne, że tak. Nie znajdziesz chyba bardziej konfigurowalnego bootloadera niż GRUB. Jednakże taką konfigurację będziesz mógł wykonać po zainstalowaniu linuxa, nie ma możliwości zrobienia tego już na etapie instalacji.

OK, a słyszałem o czymś takim jak BURG, tylko najpierw się zabiorę za to Ubuntu.

Wybrać 15.10 czy LTS?

Wybierz 15.10

 

Burg to jest GRUB z obsługą motywów graficznych, czyli bardzo ładnie wygląda. Po instalacji możesz zmienić GRUB na BURG jeśli chcesz

Tak, możesz tego dokonać za pomocą GRUB Customizera lub edytować samodzielnie jego plik konfiguracyjny.

Zainstalujesz go na zainstalowanym systemie. Sama z niego korzystam i jest łatwy w obsłudze ;).

Dobranoc!

OK, to zaczynam instalację.

A instalator jest po polsku (Ubuntu)

Tak, pierwszy krok to wybór języka i do wyboru jest mlin Polaki

A potem jak jest wybór partycji? http://prntscr.com/aj2o74 CO będzie u mnie?

To już zależy - jeśli chcesz coś nowszego, to 15.10. Wydania tego typu mają krótki cykl wsparcia, więc trzeba aktualizować wyżej. Niemniej zawierają więcej nowości. Wydania typu LTS są bardziej dopracowane, nie śpieszą się tak z nowościami, ale są długodystansowe - instalując 14.04 LTS dziś, masz przykładowo spokój do 2019 roku :slight_smile:

Co do partycjonowania - podepnij wszystko jako partycja główna (/), w systemie plików ext4. Oczywiście jeśli chcesz mieć wszystko w jednym worku. W innym przypadku, rozplanuj to jak uważasz.

Na zdjęciu masz utworzoną jedną partycję na pliki systemowe, drugą na pliki użytkownika, a trzecią na SWAP, najprawdopodobniej o krok wcześniej wybrałeś złą opcję, należy wybrać ostatnią na samym dole, jeszcze zmiany nie weszły na dysk więc możesz cofnąć się wstecz i sprawdzić to

To screen z filmiku na YT.

 

Ja mam partycje http://prntscr.com/aj30r6

sda

sda1

sda2

sda3

itd. utworzyłem na sda6 właśnie ten ext 4 i punkt monotowania /

Ale nie wiem co wybrać jako “dysk bootowania” sda czy właśnie to sda6?  I jak robię partycję to położenie partycji “na początku” czy “na końcu”?  ins2_640x422.jpg

Wybierz sda.

 

Nie musisz robić żadnej partycji, Zmieniłeś partycję na ext4 i ustawiłeś punkt montowania na ukośnik, to wszystko. Gdy dasz zainstaluj, nastąpi instalacja na tej właśnie partycji.

Czyli żadnych ustawień nie zmieniam

wybieram sda6 (nieprzydzielona przestrzeń) formatuje na ext4 i tam się zainstaluje. A na dole domyśle sda? Bo boje się że popsuje boot i nic się nie uruchomi.

Nie zepsujesz, a nawet jakbyś zepsuł to da się go naprawić.

Z tego co widzę to usunąłeś tamtą Windowsową partycję i robisz nową, ok, tak też możesz zrobić, w takim razie nic więcej nie zmieniasz, dajesz ok, i klikasz zainstaluj.

Bo mam uefi tak jak pokazałem wcześniej jedna partycja ma taką nazwę.

Spokojnie, Ubuntu radzi sobie z Uefi a nawet Secure Boot, nie obawiaj się niczego :slight_smile: