Partycje linuxowe usuwanie

witam,

Posiadam dysk 500gb na ktorym mam kilka partycji linuksowych i windows Vista. Chciałbym to zmienić aby usunąć niepotrzebne partycje tzn usunąć dystrybucję których nie używam i zastąpić to linuxa suse. Czy jest jakiś program który usunie mi tylko 2 partycje które wskaże a reszty dysku nie formatuj (Windows ma zostać) prostu chce zmienić skasować partycje i zmieniać ich rozmiary, oraz zmienić ntfs w fat32. Czy wtedy Windows zostanie i grub się nie posypie?

Polecam część dotyczącą partycjonowania: http://www.dobreprogramy.pl/Linux-Insta … 11279.html

W zasadzie dowolny program partycjonujący. Generalnie szczególnie przy zmianach rozmiarów partycji trzeba być ostrożny i zaleca się wcześniejsze wykonanie backupu. Spotkałem się z sytuacjami, kiedy zmiany rozmiaru partycji spowodowały utratę danych. Jak to mówią, ludzie dzielą się na tych, którzy robią backupy i tych, którzy będą je robić. :wink:

Prościej byłoby gdybyś nieco bardziej zrozumiale opisywał problemy, bo z jednej strony piszesz o instalacji opensuse, z drugiej, że chciałbyś “zmienić skasować partycje i zmieniać ich rozmiary, oraz zmienić ntfs w fat32”

Napoczątku chce usunąć 3 prartycje aby pozniej zainstalować na nich open suse czy wtedy partycja windowsa sie nie sformatuej :wink:

Sama na pewno nie, wszystko zależy od Ciebie.

Pewnie :wink:

Nitro1 ,

Rejestrując się na niniejszym forum zobowiązałeś się przestrzegać jego regulaminu. Niestety, w tym momencie łamiesz go nie tytułując poprawnie tematu. Proszę zapoznać się w pierwszej kolejności z regulaminem forum, a następnie z tym tematem. Po zapoznaniu się proszę poprawić tytuł tematu, używając przycisku zmien.gif