Partycje+nowy dysk

Witam.

Nie wiedziałem czy w dobrym dziale to pisze, ale w razie czego są przecież moderatorzy ;).

Więc… chciałbym zaczerpnąć rady :). Aktualnie mam dysk 20GB (znaczy się 18,6GB…). Nie chce mi się wyjmować go żeby sprawdzić jaką ma prędkość etc, ale wiadomo, że nie jest za dobry, bo stary (5+lat). Za bardzo niedługo (dzisiaj? :roll:) Będę szczęśliwym posiadaczem nowej osiemdziesiątki (nie wiem jaki model [prezent…]). I tutaj się pojawia moje pytanie. Jak WASZYM zdaniem powinienem zrobić partycje? Myślałem o tym, żeby 80 podzielić na dwie: 10GB pod sysa (Win XP) i jakieśtam śmieci (Stery etc.) + 70GB na muze, filmy etc. + 20GB jako ‘dysk wymienny’ (nośnik danych od siebie do kolegów i odwrotnie ;)). A wy jak myślicie, jak powinienem to rozkminić? :roll:

Jedna partycja 8 do 10 GB - NTFS systemowa

Druga reszta lub w/g uznania - NTFS lub FAT32.

wg mnie najrzosadniej bedzie tak:)

10gb na widnowsa

20gb na gry

a 70 na filmy muze i programny

Najlepiej jak kazdy pod siebie ustawi ja np mam TAK

C-system,stery,itd

D-programy,gry,zdjecia,itp

E-filmy…

No dobra, ale pod system mam dawać tą szybszą osiemdziesiątkę, prawda? Stary dysk powinien mi, tak jak napisałem służyć do noszenia danych? Jak myślicie? :roll:

10GB -system (system, programy + 25% wolnego miejsca)

30 GB gry i obrazy gier

40 Gb reszta

Stary dysk do kieszeni i podłączac w ostateczności (spowalnia system).

Dla XP system plików NTFS.

Mozna tez wydzielic partycje 1-1,5 GB w FAT32, i tam przenieść plik wymiany.

  • TAK :slight_smile:
  • jak najbardziej TAK :slight_smile:

mam podobnie : 120 GB na stałe, 40 GB przenośny :slight_smile:

Znaczy, że co? :roll:

http://www.chip.pl/arts/archiwum/n/articlear_69719.html

http://algorytmy.pl/encyklopedia/?id=13 … ik+wymiany

http://www.xp.net.pl/art/windowsxp_full_optym.html

Ok to terazm mam takie pytanie “podsumowujące”.

Podłączyłem dysk. Gdy włączyłem kompa było okienko, że znaleziono nowy sprzęt. W “mój komputer” dysku nie widać. Co i jak mam zrobić? I jak już zrobie, to co i jak mam zrobić z systemem?. Bo chciałbym przeżucić conieco z dysku stare (jakieś filmy i takie tam). Później właśnie na te 10 GB (ntfs) instalnąć Win XP, a na te pozostałe 70 (ntfs) mieć właśnie te pliczki ze starego dysku. Jak i czym to zrobić? :wink:

Podłączyłeś go na końcu tasmy jako dysk master a drugi przełączyłeś jako slawe na środku taśmy.

Do tego w biosie ustaw oba na auto.

Po czym uruchom komputer z płyty win xp i za pomoca instalatora tworzysz partycje i instalujesz system.

Ja bym ci jednak radził zrobic tak partycje.

8GB syatem

15GB programy itp

Reszta filmy itp

dodatkowy dysk

hmmm…

Kiedys przezywalem podobne mieszane uczucia,ale tesciowa nie spadala wtedy moim samochodem w przepasc… :lol:

Dalem kiedys 10 GB na WIN

lecz szybko sie okazalo,ze jest to za maly rozmiar…

(pomimo tego ze inne rzeczy instalowalem na pozostalych partycjach /110 GB/) bo sa przeciez niektore rzeczy oraz programy,ktore musza byc zainstalowane pod WIN’dowsoska partycja…

co do rad…

stara 20 na system moze byc :slight_smile:

Bo w koncu moze przyjsc chec przeniesienia danych i zakladajac ze przenosnym bylby dysk 20 GB to wiedzac z autopsji podczas zgrywania na 20 okazalo by sie ze jest malo miejsca,a majac na wymiennym takowa 80 :slight_smile:

Mozna wiele… :slight_smile:

Polecam 20 na system

20 na gry

i pozostale 60 na mp3,co zapewniam w zupelnosci starcza :slight_smile:

Pozdrawiam :twisted: :twisted: :twisted:

system 15gb:D

Trochę nie bardzo rozumiem. Podłączyłem dysk na końcu taśmy (prawdę mówiąc nie wiem gdzie taśma ma początek, a gdzie koniec :lol:, ale stary dysk który dotychczas był do niej podłączony, jest na swoim miejscu. Dołączyłem tylko ten drugi dysk (wydaje mi się, że jest on jako slave, aczkolwiek nie jestem pewien). lazikar Twoja wypowiedź wydaje mi się, brzmi jakoś dziwnie. Który dysk masz na myśli mówiąc ‘drugi’ i ‘go’? Znaczy ten nowy, czy znaczy ten stary? Bo troche nie rozumiem. :?

Taśma podłączona do płyty głównej ma dwie końcówki. Jedną w połowie i druga na końcu.

Do tej na końcu podłączasz głowny dysk jako master a do tej na środku dysk dodatkowy jako slave.

Zworki masz na HDD a na naklejce opis jak jest master jak slave.

Wszystko zbliża się ku końcowi. Powiem teraz, co zrobiłem, jak to zrobiłem i co chcę zrobić, a wy jeśli możecie podpowiecie mi jak :D.

Więc. Pozmieniałem zworki - na mały dysk ustawiłem jako Slave, duży jako Master. Podłączyłem duży dysk do końca taśmy, mały dysk na środek. W biosie oba dyski ustawione są jako Auto. Fdiskiem ustawiłem na nowym dysku partycje. I tu się chwilę zatrzymamy… Opowiem to nieco szczegółowiej.

Włożyłem dyskietkę startową Win 98. Odpaliłem fdisk. Przy pytaniu o obsługę dużych dysków wziąłem TAK. O dziwo fdisk wykrywał mi moją 80tkę jako ~10GB :o. Resnąłem kompa - to samo. Spróbowałem więc na chama - zrobiłem partycję podstawową na 10% (10% z ~10GB to jak wiadomo ~1GB ;)) O dziwo pisało, że choć do podziału jest ~10GB, to 10% z tego = 7,6GB (czyli odczytał mój dysk poprawnie, lecz źle podawał jego rozmiar.) Później poszło raczej z górki - partycja rozszerzona na resztę (90% - pisało, że te 90% z 80GB=3,4GB - olałem) i dwa dyski logiczne partycj rozszerzonej (35% i 65%). Potem format każdego dysku. Tyle z opowiadania o fdisku. :wink: Oczywiście nie żeby to był problem, ale dobrze na przyszłość wiedzieć czemu tak się stało :P.

Na teraz sprawy mają się następująco:

(20GB):

C: = 1,5GB (Win XP)

D: = 1,5GB (Win 98 [nie działa, nie wiem dlaczego])

E: = 15,6GB (Reszta)

Między dyskami:

F: = CD-ROM

G: = Nagrywarka

H: = DVDRW

(80GB):

I: = 7,45GB (pusty [ma być Win XP])

J: = 23,4GB (pozgrywane wszystko co potrzebne ze starego dysku)

K: = 43,5GB (pusty)

Więc po pierwsze: chcę, żeby duży dysk był pod literkami C, D, E zamiast I, J, K :wink: (chyba zmieni się to, jak zainstaluje Win XP i zmienię partycję aktywną tego dysku właśnie na tą partycję podstawową. Chyba… ;)).

Po drugie: Jak mam instalować Win XP? teraz - zanim sformatuję dwudziestkę zainstalować system? Czy najpierw sformatować 20stkę, a później zainstalować na 80tkę Win 98, a na niego nałożyć Win XP? (nie mam bootowalnej CD).

Po trzecie: Jeśli najpierw mam zainstalować sysa, a dopiero później sformatować mały dysk, to jak mam to zrobić? Fdiskiem mam usunąć wszystkie partycje, następnie sformatować cały dysk?

Po czwarte: Mały dysk ma być ciągle podłączony, czy odłączony? (Jak jest podłączony spowalnia w jakiś sposób sys`a, lub jakoś przeszkadza?)

Co powiecie? :roll:

1.Zostawić sam dysk 80 na taśmie na I kanale IDE,20 wrzucić na II kanał IDE.

2.Sposób formatowania dysku 20 dowolny,przed lub po wgraniu XP.

Czytaj

http://forum.dobreprogramy.pl/viewtopic.php?t=42381

http://forum.dobreprogramy.pl/viewtopic.php?t=25048

http://forum.dobreprogramy.pl/viewtopic.php?t=45731

OK, a mógłbym pominąć bootowanie CD i zamiast tego zainstalować Win 98, po nim Win XP, a na końcu doinstalować SP2 (z wyłączonym netem) ? :roll: Takie rozwiązanie by mnie raczej bardziej satysfakcjonowało… :wink: Szczególnie chodzi mi o to, czy można instalować XP na 98 bez żadnych problemów.

Najpierw instaluj WIN98 na partycji C - ma być aktywna i FAT32,później XP,a najlepiej XP + SP2 na innej partycji(NTFS lub FAT32).

Przy starcie kompa będziesz miał wybór systemu.