Partycje OEM zastrzeżone przez system

Witam. Postanowiłem postawić system na nowo, jednak napotkałem na małą przeszkodę w postaci dwóch partycji co do których znaczenia nie jestem pewien. Partycje OEM na obu dyskach opisane są jako “zarezerwowane dla producenta oryginalnego sprzętu komputera”. Wiem, że to po 500 MB i mogą mieć marginalne znaczenie, jednak wolałbym przed formatem wiedzieć, że jeśli je zostawię lub usunę nie będą gryźć się ze świeżym systemem. Usuwać czy nie? Dołączam zdjęcia z instalatora.

Zależy czy będą ci do czegoś potrzebne. Tam jest prawdopodobnie kopia sterowników, kopia fabrycznie zainstalowanego systemu który w razie awarii miał być przywracany właśnie z tej partycji do fabrycznych ustawień laptopa.

1 polubienie

Mogłaby to być kopia sterowników, tylko czemu znajdowałaby się na obu dyskach, tym bardziej że jest to PC.

Nie ważne czy to laptop, czy PC. Jeżeli komputer był kupiony z systemem ale bez nośnika tego systemu to często producent dodaje takie ukryte partycje właśnie na kopie bezpieczeństwa.
Dlaczego na dwóch dyskach? To już pewnie wie tylko sam producent. Być na drugim dysku jest kopia kopi potrzebna w razie czego gdyby jeden z dysków padł lub został wyjęty z komputera.

1 polubienie

Jeżeli wcześniej miałeś na tym komputerze poprawnie aktywowany system Windows 10, to śmiało je usuwaj i instaluj system na zupełnie czystym dysku.
Podczas instalacji wskaż tylko “nie mam klucza”.

1 polubienie

Tam jest z tego co widzę Windows 7.

1 polubienie

Temat jest w dziale “Windows 10”, a ponadto instalator Windows 10 wygląda tak samo, jak Windows 7 (taka ciekawostka :wink: ).

1 polubienie

Komputer składany kompletnie od zera, Windows 10 instalowany poprzednio także z PenDrive. Czyli bez problemu usuwać z HDD na którym są dane też tą partycję OEM?

Tak

1 polubienie

Ok, dzięki bardzo.