Partycje pod dwa systemy

Witam wszystkich.

Mam dysk WD 80 GB chce na nim zainstalować Win XO I SuSe 9.1.

Jak mam to zrobić aby nie było konfliktu i jak duże partycje mam stworzyć.

Zgóry dzieki za dobrą rade.

max13.

Czy coś nie pomyliłeś z tymi systemami bo jakoś nie moge odszyfrować co to za systemy

Sory tak chodzi mi o Wina XP i SuSe 9.1 Personal.

max13

Co do podziału dysku to jak uwazasz zależy pod którym systemem bedziesz więcej instalował a jak to zrobić żeby te dwa systemy zainstalować to musisz jescze poczekać na odpowiedz bo nigdy nie instalowałe windowsa i linuxa na jednym kompie i nie wiem jak sie to robi.

Zrób sobie trzy partycje C-8 GB D- 20GB E-30GB Resztę zostaw niepodzieloną. Zainstaluj Windows XP na C a na niepodzieloną zainstalujesz linuxa, przy instalacji stworzysz odpowiednie partycje pod niego. :smiley: Tak przynajmniej jest z Mandrake. :smiley:

Dzięki lazikar a jeszcze jedno.

Czy podzielić to Fdiskiem i Na fat 32 czy innym programem?

max13

Czym tam chcesz. Zależy co używasz. :smiley: Czy Fat 32 no twoja sprawa ja używam NTFS. :smiley:

Dzięki lazikar.

max13

na XP ustaw lepiej NTFS

a na lina - EXT2

Zrób tak:

  1. Zainstaluj Windows na partycji 10 GB. Byłoby dobrze, gdyby etykietą dysku nie była litera “C”.

  2. Utwórz sobie jakąś partycję NTFS na dane i różne przyjemnostki :slight_smile:

(np. 20GB). [Jeśli zajdzie potrzeba, będzie mozna później utworzyć jeszcze

jakąś partycję.]

Dane z partycji NTFS można w SuSE odczytywać, ale nie

zaleca się określanie dla nich praw zapisu (ryzyko utraty danych).

  1. Zacznij instalować Susełka. Program instalacyjny wykryje i zamontuje dyski Windows.

3a. W konfiguratorze instalacji kliknij Partitioning. Wybierz Expert Settings.

3b. Susełek już tak ma, że tworzy partycję swap i na reszcie wolnego

miejsca na dysku partycję /.

Swap możesz zostawić bez zmian. Natomiast usuń partycję / (przycisk

Delete na dole), kliknij przycisk Create i utwórz:

3c. partycję /boot - +100M

partycję / - główna partycja systemowa, np. +6GB

i partycję /home - Twoje dane. W razie awarii (np. kernel panic) i

konieczności ponownej instalacji zachowasz swoje dane (jeśli nie

sformatujesz tej partycji). Określ jej rozmiar według swoich

upodobań.

UWAGA: wybierz system plików ReiserFS , a nie ext2 (czy ext3).

  1. Zainstaluj gruba na hda1 (hd0,0) i już! :lol:

Dzięki czarno to widze ale czegoś tu nie rozumie dlaczego etykietą dysku nie może być C.

Mam obecnie na dysku C win ME a na D win XP w NTFS i mam zamiar z formatować cały dysk, czy zrobić to Fdiskiem czy innym programem bo Fdisk z tego co wiem to nie widzi NTFS. Jakiego programu użyć?

max13

Nie nie może. Kolega napisał że dobrze by było.

Np. Partition Magic. :smiley:

Jeśli chcesz sformatować ten z ME, to zrobisz to w przystawce Zarządzanie

dyskami w WinXP.

Zrobisz to też w SuSE -> Yast/Expert Partitioner.

Co do C - instalując wingrozę na innej partycji niż domyślna, można

uniknąć wielu problemów, np. ze spywarem.

Ja polecam takie rozwiązanie:

  1. partycja podstawowa z Windą - ok. 10 GB w NTFS

  2. Partycja podstawowa z Linuxem - ok. 10 GB w ext2 lub 3

  3. Partycja wymiany dla Linuxa ok 1024 MB czyli 1GB

  4. Partycja rozszerzona z całej reszty dysku w systemie plików FAT32 dzięki czemu wymiana danych pomiędzy systemami będzie bezproblemowa…pozdrawiam papapap :-o

dokladnie, instalujac np na d winde unikniesz spyware i ataków ze strony hackerow ktorzy domyslnie biora ze win XP masz na c: . a tu lipa :lol: .

Pozatym Fdisk niezrobi ci partcji pod NTFS. Co prawda pokaze ze istnieje takowa, i pozwoli ci ją usunąc ale na tym sie kończy. Ponadto pod Dos-a mozesz uzyc READ NTFS - program pozwoli ci odczytac NTFS pod DOSem i skopiowac dane bez wlazenia w XP

I tu z całym szacunkiem do Ciebie bym się nie zgodził…

Partycje C bym pozostawił do 8 Giga w systemie plików Fat 32 reszta dysku utworzyłbym partcje rozszerzoną a na tej partycji dyski logiczne, Na których to instalowałbym zarówno windowsa xp jak i Suse 9.1 .

A zainsatolowanie windowsa xp na partycji C ((system plików NTFS ) stwarza problemy przy instalacji niektórych linuxów . i zamyka drogę do sytemu dosowego na komputerze,

Pozdr

Każdy ma swoje zdanie. Tylko problem w tym ze nie podałem systemu plików pod windows xp. :smiley:

Sposób jaki ty przedstawiasz wydaje mi się dobrym rozwiązaniem. :wink: