Partycje przy instalowaniu Windowsa

Witam !!

Jutro mam zamiar instalowac Windows XP +SP2 na nowym dysku Seagate 250GB, ale on nie ma partycji. Czy podczas instalacji windy będzie opcja żeby podzielić dysk na partycje??. Wiem, że można programami zrobić np. Partition Magic, ale podczas tej czynnosci, czyli jak klikam w programie CREATE NEW PARTITION to pokazuje mi sie komunikat " The selected disc contains one on more partitions witch cannot be moved. To complete this task use the Operations menu rather than a wizard. Dysk mi wykrywa system i bios, ale w MÓJ KOMPUTER nie ma partycji. Z góry dzieki za komentarze.

dokładnie tak, przed instalacją Windowsa Xp bedziesz mógł utworzyć partycję

ustaw w biosie bootowanie z cd

wkładasz płytkę Windowsa i zaczyna się

wystarczy utworzyć partycję podstawową (np 10gb ntsf)

instalujesz na niej system

po zainstalowaniu Windowsa ustawiasz w biosie bootowanie z dysku

klikasz PPM na Mój Komputer - Zarządzaj - Zarządzanie Dyskami

na pozostałym miejscu na dysku tworzysz partycję rozszerzoną

a na tejże partycji zakładasz dysk/dyski logiczne

gdzieś po drodze jest opcja formatowania - wybierz system plików

(np ntsf)

I tam co mam zrobic ? nacisnąć nowy wolumin?

Będziesz miał graficzne przedstawiony podział dysku na partycje.

Partycja z systemem będzie oznaczona bodajże na granatowo z podpisem w stylu: xx,xx GB NTSF Zdrowy (System)

Pozostała część dysku będzie opisana: xx.xx GB Nie przydzielone.

Klikasz Prawym Przyciskiem Myszy na to “nieprzydzielone” i wybierasz: Nowa partycja :mrgreen:

Pojawi się kreator nowych partycji i będziesz miał wybór albo podstawowa albo rozszerzona wraz z opcją formatowania.

W podobny sposób możesz tworzyć na partycji rozszerzonej dyski logiczne i również je formatować, czy nawet przypisywać/zmieniać literowe oznaczenia dysków. :czarodziej: