Partycje RAW - przed użyciem dysku musisz go sformatować

Witam

Mam problem z moim dyskiem twardym. Jakiś czas temu zainstalowałem na nim Windowsa 8, wszystko działało pięknie przez okres może 2 miesięcy. Pewnego wieczoru po skończonej pracy wyłączając komputer system zaczął instalować aktualizacje systemowe (które wcześniej pobrał). Po zainstalowaniu aktualizacji komputer wyłączył się normalnie (nie przerywałem procesu instalacji, nie pojawiły się też żadne błędy). Następnego dnia nie można już było uruchomić komputera gdyż niemożliwe było odczytanie systemu z dysku.

Chcąc sprawdzić co się stało podłączyłem dysk pod USB i podłączyłem go do innego komputera. System wykrył wszystkie partycje ale po wykryciu ich pojawia się komunikat że “Przed użyciem dysku znajdującego się w stacji dysków musisz go sformatować”.

Error Scan przeprowadzony przy pomocy narzędzia HDTune wyświetla wszystkie sektory na czerwono (jako uszkodzone). To samo narzędzie w zakładce “Health” nie wyświetla żadnych informacji SMARTY jest tylko pusta białą strona.

Czy to oznacza że dysk jest uszkodzony fizycznie ? Czy może posypał się tylko logicznie (np. uszkodzona tablica partycji) ? czy jest możliwe że przy uszkodzeniu logicznym HDTune będzie pokazywać sektory jako uszkodzone ?

Trochę to dziwne że dysk jednego dnia miał 0 uszkodzonych sektorów i wg. SMARTY wszystko było ok a drugiego dnia przy uruchamianiu wszystkie sektory są padnięte.

Witaj, popraw proszę tytuł tematu tak aby wstępnie informował o problemie, użyj przycisku EDYTUJ , który znajdziesz w prawym górnym rogu Swojego posta. Dobrze zatytułowany temat daje szansę na szybszą pomoc. Dziękuję za uwagę.

Tip: Unikaj słów: “problem”, “help”, “pomocy” i.t.p. Tego typu słowa nie spowodują szybszej reakcji a mogą odnieść odwrotny skutek od oczekiwanego, tytuł tematu ma być skróconym opisem Twojego posta- powodzenia.

Pobierz CrystalDiskInfo portable, wypakuj i uruchom, zmień ustawienia (Funkcje, Advanced Feature, Wartość Raw i ustaw 10 [DEC]) i wstaw screenshota (całe okno) z programu.

Dzięki za odpowiedz.

Ustawiłem wszystko jak podałeś i program widzi tylko jeden dysk (systemowy sprawny). Nie widzi natomiast uszkodzonego dysku.

Narzędzie HDTune widzi uszkodzony dysk, natomiast nie potrafi odczytać z niego informacji SMART (puste okienko w zakładce Health).

Po przeskanowaniu dysku pod kątem bad sectorów wyświetla że całą struktura dysku jest uszkodzona.

Systemowe narzędzie do zarządzania dyskami również widzi dysk i pokazuje że partycje są zdrowe, natomiast nie mają systemu plików - partycje są RAW.

b993dee4a962be27dfbd7cd2b5f02b8e.jpeg

Ponawiam pytanie odnośnie bad sectorów - czy jeżeli HDTune pokazuje że cała struktura dysku jest uszkodzona to oznacza to fizyczne uszkodzenie sektorów ?

Czy taki wynik może wynikać z tego że partycje są RAW i nie można na nich nic zapisać - stąd program sądzi że są uszkodzone ?

Pierwszy raz widzę coś takiego.

Możesz jeszcze spróbować odczytać S.M.A.R.T z MHDD http://forum.hotfix.pl/sprzet-komputero … -t538.html

Nie (Error Scan sprawdza czy jest dostęp do danego sektora, wynik nie jest zależny od systemu plików i od tego czy na dysku są dane).

Kasztaniasty

jak by Ciebie interesowała jeszcze taka metoda

wymazanie-dysku-twardego-programem-activ-killdisk-t443881.html

tylko wiąże się z wymazaniem całego dysku czyli wszystko skasuje

Jak długo Ci robił Error Scan ?

Cześć,

nie podłączaj dysku przez USB, podłącz do wewnętrznego złącza SATA - przejściówki USB mają to do siebie, że potrafią takie błędy powodować.

Z wyrazami szacunku,

Lewanxd