Partycjonowanie dysku - jak zrobić, by nie zepsuć

Witam,

pokażę Wam na wstępie jak dysk jest podzielony

http://www.iv.pl/image/67968.jpeg

Chcę teraz przerobić to tak.

Z dysku D przenieść 20 GB dla dysku C.

Z dysku D przenieść 10 GB dla dysku E.

Z tego co zostanie 8 GB dla ext3 (linuks) i 2 GB dla swap.

Może mi ktoś po kolei napisać co zrobić żeby nie zepsuć niczego?

Boje się, że rozwalę coś :wink:

pozdrawiam

hehehehe widze ze masz demo PM8 … nic tym nie zrobisz:)

BalonPL ja bym się w pierwszej kolejności pozbył partycji rozszerzonej bo przecież 4 podstawowe zrobisz bez problemu :0 ale to sie wiąże z utratą danych ;/

z D przecież nic nie przeniesiesz bo nie masz w ogóle na tym dysku logicznym wolnego miejsca :slight_smile: chyba że przeniesiesz najpierw dane na inne partycje\dyski logiczne :stuck_out_tongue:

“Demonstration Version” - tym niestety nic nie zrobisz - musiałbyś mieć pełną wersję.

Spróbuj darmowego Partition Resizer, Partition Logic, a najlepiej GParted.

W zasadzie programy są bezpieczne przy prawidłowym użyciu, ale trzeba pamiętać o defragmentacji przed “zabawą” z partycjami i na wszelki wypadek skopiować ważne dane. Powyższe programy wyglądają trochę inaczej niż ten, którego chciałeś używać, ale poszukaj w vortalu prezentacji o tym, jak przygotowuje się partycje pod Linuxa - wszystko jest przejrzyście wytłumaczone. No i najważniejsze: nigdy nie ma gwarancji, że wszystko pójdzie bezbłędnie.

Ok. Znaczy partycja D mi jest nie potrzebna. Jest tam Vista którą chcę wywalić. Czyli myślę że D mogę wywalić i z tego całego D zrobić sobie partycje na linuksa.

Będę próbował :wink: Mam nadzieje, że się uda.